Na wypadek stłuczki, kradzieży i gradobicia

Na wypadek stłuczki, kradzieży i gradobicia

Wiele osób planuje wyjechać na wakacje samochodem. Stłuczka, kolizja ze zwierzęciem, spadające w czasie wiatru gałęzie to zdarzenia, które mogą przytrafić się na drogach. Z tej przyczyny lepiej nie rezygnować z zakupu polisy AC.

Było pochmurne popołudnie. Widoczność była słaba, zaczął siąpić deszcz. Pan Marek wybierał się do znajomych. Gdy cofał samochód na parkingu, nie zauważył słupka. Wjechał w niego tak niefortunnie, że stłukł reflektor, uszkodził błotnik oraz wgniótł karoserię. Pan Marek zostawił więc samochód i do znajomych pojechał taksówką, planując po powrocie zająć się zorganizowaniem naprawy auta. Nie zdążył tego zrobić. Gdy wrócił ze spotkania, samochodu już nie było. Toyota warta 45 tys. padła łupem złodziei. Dzięki ubezpieczeniu AC pan Marek otrzymał odszkodowanie, które pozwoliło mu na zakup nowego auta. Gdyby samochód nie został ukradziony, pan Marek również mógłby liczyć na to, że ubezpieczyciel z polisy AC opłaci mu naprawę uszkodzonego auta.

Komunikacyjną polisę OC musisz mieć zawsze, gdy masz samochód, nawet jeśli z auta nie korzystasz, gdyż pracujesz zdalnie i ograniczyłeś życie towarzyskie. Polisa ta chroni osobę, która spowoduje wypadek, przed wydatkami na odszkodowanie, które musiałaby wypłacić poszkodowanemu.

Z kolei polisa autocasco nie jest obowiązkowa, ale jest bardzo przydatna. Pozwoli ci ona otrzymać odszkodowanie wtedy, gdy nieumyślnie zniszczysz lub uszkodzisz swój samochód albo gdy ktoś ci go ukradnie.

Patrz na zakres ochrony

Dobra polisa AC powinna dawać Ci takie zabezpieczenie, jakiego potrzebujesz, a za dopasowanie ochrony do Twoich potrzeb odpowiada ubezpieczyciel. Najważniejsze jest to, kiedy możesz liczyć na odszkodowanie. Możesz mieć zabezpieczenie tylko na wypadek szkody z twojej winy, takiej jak stłuczka czy uszkodzenie pojazdu po zderzeniu ze zwierzęciem, a możesz zdecydować się także na ochronę od wszystkich ryzyk, czyli także w bardzo nietypowych sytuacjach. A do uszkodzenia auta może dojść w różny sposób. Wybiegnięcie łosia na drogę, upadek gałęzi, oberwanie rynny czy nawet głodny niedźwiedź poszukujący pożywienia w bagażniku samochodu turystów – to sytuacje, w których w ostatnich latach towarzystwa wypłacały odszkodowanie z AC.

Pakiet OC i AC można uzupełnić o NNW czy ubezpieczenie opon. Duże znaczenie praktyczne ma assistance, czyli świadczenia pomocowe. Dzięki niemu możesz otrzymać pokrycie kosztów holowania auta po wypadku lub awarii do wskazanego miejsca, naprawę samochodu na miejscu, auto zastępcze, pomoc przy zmianie koła czy transport pasażerów oraz kierowcy.

Przy zakupie ubezpieczenia AC musisz też podjąć decyzję o tym, w jaki sposób będziesz chciał likwidować szkodę. Wybrane rozwiązanie wpływa na cenę polisy.

Możesz wybrać wariant warsztat albo kosztorys. Ta pierwsza opcja – droższa – oznacza, że samochód będzie naprawiony w serwisie, a ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem. W wariancie kosztorys ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na podstawie wyceny szkody sporządzonej przez rzeczoznawcę, a klient sam decyduje, gdzie będzie naprawiany jego samochód.

O czym musisz pamiętać, żeby dostać odszkodowanie

Posiadanie polisy AC nie oznacza, że można nie troszczyć się o samochód. Jeśli zaniedbasz przeprowadzenie obowiązkowego corocznego przeglądu technicznego pojazdu, to po szkodzie ubezpieczyciel będzie mógł odmówić ci wypłaty odszkodowania.

Pamiętaj o tym, żeby nie narażać się na zarzut rażącego niedbalstwa. Taka sytuacja będzie mieć miejsce, jeśli pozostawisz samochód na nierównym terenie bez zaciągniętego hamulca ręcznego, co spowoduje stłuczkę.

Przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem zostaniesz zapytany, jakie zabezpieczenia antykradzieżowe ma auto oraz ile masz kompletów kluczyków do pojazdu. Odpowiedź na te pytania ma duże znaczenie. Jeśli złodziej połakomi się na twój samochód i okaże się, że w pojeździe nie było zadeklarowanych zabezpieczeń albo masz mniej kompletów kluczyków, niż zgłaszałeś, możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania.

Anna Kieres

Solus Ubezpieczenia
Ul. Styczyńskiego 29
Chorzów 41-500

Tel: 32 771 85 31
www.solus-ubezpieczenia.pl

Ubezpieczenia komunikacyjne, majątkowe,
na życie , zdrowotne, firmowe i inne

Materiał promocyjny UNIQA

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa