Reklama:


Wydry wracają na wybieg

Wydry wracają na wybieg

Kolejne zwierzęta żyjące w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym mają nowy dom. Do użytku oddano przebudowany wybieg dla wydry europejskiej, dzięki czemu poprawi się ich komfort życia.

W Śląskim Zoo 21 lipca na swój dotychczasowy wybieg powróciła wydra europejska. Wybieg w ostatnich tygodniach wyłączony był z użytku ze względu na modernizację, jakiej został poddany wiosną tego roku.

Teren wybiegu wydry został poszerzony o niezagospodarowany dotychczas fragment trawnika od strony budynku małpiarni. Po powiększeniu wybieg ma powierzchnię około 300 m 2, co znacznie poprawia dobrostan zwierząt. Nowy fragment ogrodzenia został zbudowany z zachowaniem dotychczasowej stylistyki. Dla komfortu zwiedzających zmieniono lokalizację części szyb ekspozycyjnych. Z myślą o najmłodszych gościach zoo w nowopowstałej części ogrodzenia umieszczono dodatkowe okienka, przez które dzieci będą mogły z łatwością zaglądać na wybieg.

Zmiany objęły również aranżację wnętrza wybiegu – nowy wygląd zyskały basen oraz kaskada, które teraz bardziej przypominają naturalną skałę. Kaskada zyskała także nową instalację zasilającą w wodę. Przebudowano budynek, w którym wydry mogły się chronić przed wzrokiem zwiedzających. Jego miejsce zajęło specjalne drewniane schronienie z okienkami. Całości dopełniają nowe nasadzenia roślinności zbliżonej do warunków naturalnych terenów zamieszkiwanych przez wydry.

Zmodernizowany wybieg zamieszkiwać będzie niespełna dwuletnia samica wydry o imieniu Peri, która w Śląskim zoo przebywa od października 2019 r. Jeszcze w tym roku planowane jest sprowadzenie samca tego gatunku i stworzenie pary hodowlanej. Wydra europejska (Lutra lutra) to średniej wielkości ssak występujący w Europie i Azji, w tym także w Polsce. Zamieszkuje tereny w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Jest drapieżnikiem – odżywia się rybami, skorupiakami, ptakami i małymi ssakami. Potrafi doskonale pływać, a dzięki wibrysom bez trudu może odbierać ruchy wody i śledzić swoją ofiarę. Wydra wpisana została do Czerwonej Księgi Gatunków – uznawana jest za gatunek narażony na wyginięcie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości