Panele fotowoltaiczne – jak obliczyć zapotrzebowanie domu jednorodzinnego?

Panele fotowoltaiczne – jak obliczyć zapotrzebowanie domu jednorodzinnego?

Coraz większa popularność i zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się tym tematem. Nic w tym dziwnego – tam gdzie jest nisza, najlepiej wybić się jak najwcześniej. Klienci mogą być z tego powodu zadowoleni, ponieważ mają możliwość czerpania z różnych ofert.

A wszystko po to, by mogli wybrać instalację, która najlepiej spełnia oczekiwania pod względem zapotrzebowania oraz pod względem finansowym. Jednak nie tylko ceną powinniśmy się sugerować. Fotowoltaika to czerpanie prądu z energii słonecznej, które jest w stanie przetrwać wiele lat nawet bez konserwacji, dlatego warto stawiać na najlepszej jakości materiały i firmy, które znane są na rynku ze swojego profesjonalizmu, duże wiedzy oraz chęci dzielenia się nowinkami w tym zakresie. Sprawdź, ile mogą kosztować elementy instalacji fotowoltaicznej i jak obliczyć koszt dla tradycyjnego domu jednorodzinnego.

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny i ile kosztuje?

Cała instalacja składa się z:

• Paneli fotowoltaicznych, które zajmują się wytwarzaniem prądu stałego powstającego z energii słonecznej,

• Falownika/inwertera, który sprawdza się jako urządzenie do zamiany prądu stałego w prąd zmienny (tylko taki można wykorzystywać w codziennych czynnościach i w przypadku urządzeń typowo domowych),

• Licznika dwukierunkowego – urządzenie to zlicza nadwyżkę prądu, jaki został wyprodukowany przez instalację oraz który później trafia do sieci energetycznej.

Największy wpływ na całościowy koszt instalacji ma cena paneli fotowoltaicznych. Tak naprawdę to one mogą stanowić nawet 50% całościowych wydatków. Kolejnym wysokim kosztem może pochwalić się inwerter. Ważne jest, by było to urządzenie naprawdę wysokiej jakości. Trudno dokładnie obliczyć koszt samego montażu, gdyż może on się różnicą w zależności od firmy, jaką wybierzemy.

Licznik dwukierunkowy to element, który montuje już operator systemu dystrybucyjnego, czyli Energa, Enea, Tauron, PGE czy inny. To właśnie sieć pokrywa koszt tego licznika, gdyż w jej gestii leży pozyskanie nadwyżki uzyskanego prądu.

Jak obliczyć koszt instalacji dla domu jednorodzinnego?

Panele fotowoltaiczne Poznań to doskonały sposób na pozyskanie prądu dla domu jednorodzinnego. Koszt takiej instalacji waha się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najistotniejszym elementem jest jednak cena za 1 kWp, która uzależniona jest od:

• Mocy paneli – jeśli chcemy uzyskać większą moc instalacji, konieczne jest wykorzystanie większej liczby paneli,

• Posiadanych warunków – im lepsze warunki przy domu, na dachu, tym niższy koszt całej instalacji. Można śmiało powiedzieć, że w najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które mogą wykorzystać dach skierowany na południe o kącie nachylenia 30-40 stopni, na którym nie występuje zacienienie,

• Konkretnej firmy,

• Uzyskanych dofinansowań – można starać się o wsparcie różnych programów, np. Czyste Powietrze czy Mój Prąd 3.0,

• Jakości wykorzystanych urządzeń – nie od dzisiaj wiadomo, że im wyższa jakość, tym wyższa cena.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa