Czy zaskórniki zamknięte wywołują trądzik pospolity?

Czy zaskórniki zamknięte wywołują trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to uciążliwa choroba skórna, z którą zmaga się wiele osób. Na twarzy pojawiają się trudne w gojeniu stany zapalne, ale także zaskórniki. Czy to właśnie one są powodem takie stanu cery? Zanim rozpoczniemy leczenie przypadłości, z którą właśnie się zmagamy, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny jej powstawania oraz co możemy zrobić, aby zminimalizować ilość pojawiających się krostek.

Czym są zaskórniki?

Trądzik pospolity zazwyczaj kojarzy nam się właśnie z zaskórnikami. Tymczasem są to zmiany, które mogą występować na każdej skórze i związane są z nadmiarem gromadzącego się łoju. Ten natomiast zatyka ujścia kanalików wraz z innymi zanieczyszczeniami, takimi jak choćby brud czy łuszczący się naskórek. Warto wiedzieć, że z nadmiarem sebum zmaga się między innymi cera mieszana, a już zwłaszcza gdy strefa T szybko się przetłuszcza. Wyróżniamy zaskórniki zamknięte, czyli te, które są osadzone pod skórą oraz zaskórniki otwarte – charakteryzujące się czarną końcówką. Skąd taki kolor? To efekt zachodzącej reakcji utleniania sebum. Najwięcej tego typu zmian skórnych pojawia się zazwyczaj na nosie, brodzie oraz czole. Są jednak najprostsze w usuwaniu i najmniej problematyczne. 

Czy trądzik pospolity ma związek z zaskórnikami?

Jeżeli zbagatelizujemy problem, jakim są zaskórniki zamknięte i otwarte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem zauważymy na twarzy znacznie więcej zmian skórnych. Trądzik pospolity objawia się między innymi zatkanymi ujściami kanalików. Te natomiast mogą przerodzić się w trudne w leczeniu stany zapalne, czyli bolesne wypryski, których nie wolno wyciskać. W ten sposób możemy roznieść bakterie na zdrowe fragmenty skóry. Dlatego jeżeli zauważymy, że na buzi coraz częściej występują zaskórniki (zamknięte, jak i otwarte), powinniśmy zmienić codzienną pielęgnację i wypróbować sprawdzone sposoby, które pomagają w regulacji działania gruczołów łojowych. 

Co pomoże na zaskórniki zamknięte?

Jeżeli zauważymy, że na naszej twarzy pojawiają się zaskórniki zamknięte, powinniśmy zacząć działać od razu. Nawet jeżeli nie jest to trądzik pospolity, to zmiany tego rodzaju mogą skończyć się stanami zapalnymi, a tego chcielibyśmy uniknąć. Co więc zrobić, aby niedoskonałości rzadziej pojawiały się na naszej twarzy? Przede wszystkim zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Ułożenie codziennej rutyny także będzie kluczowe. 

Zaskórniki zamknięte (ale także otwarte) powstają przez nadmiar gromadzącego się łoju, który nie ma szansy wydostać się na zewnątrz. Konieczne jest więc regularne oczyszczanie, które udrożni ujścia kanalików i uspokoi gruczoły. W tym przypadku zwracamy uwagę nie tylko na mycie twarzy (najlepiej dwuetapowe), ale także częstotliwość wykonywania peelingu, który pomaga w złuszczaniu. Pomocny może być też masaż twarzy pobudzający krążenie i ukrwienie.

Do klasycznego oczyszczania można używać płynu micelarnego, mleczka, balsamu czy olejku. W drugim etapie warto zastosować piankę lub żel. Aby zapobiec rozwojowi bakterii, całą twarz można spryskać hydrolatem o właściwościach antybakteryjnych. Tak powinna wyglądać zarówno poranna, jak i wieczorna rutyna. W przypadku dogłębnego oczyszczania należy zastosować peeling (aplikujemy go zazwyczaj raz w tygodniu). Występuje on w różnych wariantach, wyróżniamy przede wszystkim kosmetyki opierające się na działaniu kwasów, enzymów, ale też mechaniczne. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa