Nowe narzędzie policji w walce z nietrzeźwymi kierowcami

Nowe narzędzie policji w walce z nietrzeźwymi kierowcami

Nowe urządzenie do szybkiej identyfikacji obecności narkotyków jest już na wyposażeniu chorzowskich mundurowych. Analizator narkotyków pomoże eliminować z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem środków odurzających.

AquilaScan jest elektronicznym urządzeniem do obiektywnej analizy i dokumentowania wyników badań przeprowadzonych za pomocą testów ToxWipe. Z mobilnego urządzenia można korzystać zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Urządzenie to służy do wstępnego badania kierowców na zawartość środków odurzających w organizmie.

Badanie polega na pobraniu próbki śliny, która następnie wędruje do analizatora i już po kilkunastu minutach można odczytać wynik. Analizator wykryje nawet najmniejsze dawki zabronionych substancji w organizmie osoby badanej. Jeżeli pomiar wykonany przez AquilaScan jest pozytywny, od kierowcy pobierana jest krew, która zostanie poddana specjalistycznym badaniom. Dzięki AquilaScan mundurowi z chorzowskiej drogówki będą mogli teraz jeszcze skuteczniej walczyć z nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków.

– Kierowco pamiętaj! Prowadzenie samochodu po narkotykach wiąże się z takimi samymi konsekwencjami prawnymi jak po spożyciu alkoholu. Wszystkie narkotyki, z dopalaczami włącznie, zakłócają pracę zmysłów i znacznie obniżają zdolność prowadzenia samochodu nawet najbardziej doświadczonym kierowcom – przypomina Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa