Burza i zepsuty sprzęt – dwa zagrożenia dla naszego domu!

Burza i zepsuty sprzęt – dwa zagrożenia dla naszego domu!

Wiosna, lato i wczesna jesień to okres kiedy pogoda w Polsce może mieć dynamiczny charakter. Gdy na zewnątrz zbierają się szare chmury a w prognozach widać nadchodzące burze zabezpieczamy nasz dobytek, by nie porwał go wiatr, samochody staramy się osłonić przed dużym gradem, a rośliny chowamy pod dach.

Wiosna, lato i wczesna jesień to okres kiedy pogoda w Polsce może mieć dynamiczny charakter. Gdy na zewnątrz zbierają się szare chmury a w prognozach widać nadchodzące burze zabezpieczamy nasz dobytek, by nie porwał go wiatr, samochody staramy się osłonić przed dużym gradem, a rośliny chowamy pod dach. Mało kto jednak przywiązuje wagę do zabezpieczenia naszego domu przed skokami napięcia, które mogą być wywoływane przez bijące w okolice pioruny. Wciąż pokutuje u nas zwyczaj wyłączania urządzeń elektronicznych z sieci – co oczywiście samo w sobie nie jest złym pomysłem, tylko najskuteczniejszą formą obrony przed przepięciami. Można jednak kupić sobie bezpieczeństwo i pewność instalując w naszej domowej sieci elektrycznej odpowiednie systemy ochrony antyprzepięciowej.

Przed zakupem – poznaj swojego wroga

Przepięcia to tłumacząc skrótowo – wzrost napięcia w sieci powyżej wartości znamionowej. Czym jest ta wartość? To optymalna i bezpieczna wysokość napięcia, z którą może bezpiecznie pracować dane urządzenie elektryczne – takie jak komputer, pralka czy telewizor. W budynkach mogą występować dwa rodzaje przepięć – wewnętrzne i zewnętrze. Te pierwsze zwane są też systemowymi, ponieważ pochodzą z naszego systemu elektrycznego. Ich źródłem są wadliwie funkcjonujące sprzęty gospodarstwa domowego, których włączanie lub wyłączanie powoduje wspomniane skoki napięcia. Niestety, takie przepięcie może grozić nie tylko porażeniem, ale mogą również być przyczyną pożaru. Przepięcia, których źródło leży na zewnątrz budynku to z kolei przepięcia atmosferyczne. Powodem ich powstania jest zazwyczaj uderzenie pioruna – na takie zagrożenie uważać muszą właściciele wyjątkowo wysokich budynków oraz domów stojących na pustej, otwartej przestrzeni. Na szczęście opłakane skutki obu rodzajów przepięć można zminimalizować – niekiedy nawet do zera instalując wysokiej klasy zabezpieczenia takie jak systemy ochrony antyprzepięciowej.

Ochronniki do domu i mieszkania

Należy pamiętać, że montaż odgromienia to dopiero pierwszy etap zabezpieczenia naszego domu przed przepięciami. Nowoczesne systemy ochrony antyprzepięciowej instaluje się już wewnątrz sieci lub na jej wejściu – tak by ochronić urządzenia wpięte do gniazdka. Wyróżniamy kilka rodzajów ochronników, które posłużą nam jako systemy ochrony antyprzepięciowej. Warto instalację takiego zabezpieczenia zlecić profesjonalnemu elektrykowi. Sami możemy postawić na dobre listwy antyprzepięciowe, które również mogą posłużyć jako systemy ochrony antyprzepięciowej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa