Reklama:


Jak najlepiej ogrzać mieszkanie? Sprawdzamy najpopularniejsze rozwiązania

Jak najlepiej ogrzać mieszkanie? Sprawdzamy najpopularniejsze rozwiązania

Każdy chciałby mieć w swoim domu ciepło, a przy tym, płacić za to jak najmniej. Na wydajność systemu ogrzewania i koszt jego eksploatacji wpływa nie tylko rodzaj zasilania. Duże znaczenie ma także sam typ ogrzewania. Tradycyjne kaloryfery, ogrzewanie podłogowe, a może ścienne? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod panele czy tradycyjny grzejnik?

Kiedyś we wnętrzach królowały grzejniki. Żeliwne, stalowe – dumnie wisiały pod każdym oknem. Teraz – pomijając industrialne fascynacje – we wnętrzach panuje minimalizm, a kaloryfery musiały się ukryć. Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod panele to jeden ze sposobów na pozbycie się grzejników. Taki system ma wiele zalet:

– szybki i stosunkowo tani montaż, możliwy do przeprowadzenia w dowolnym momencie;

– atrakcyjna cena kompletnego systemu

– łatwość sterowania temperaturą i niewielka bezwładność systemu

– estetyka – podłogówka elektryczna jest zupełnie niewidoczna.

Wiele zalet ma także tradycyjne, wodne ogrzewanie podłogowe. Ale, elektryczne ogrzewanie podłogowe pod panele możemy zainstalować także w mieszkaniu gdzie wcześniej nie przewidziano miejsca na rurki z wodą w podłodze.

Ciepła ściana bez grzejników

Elektryczne ogrzewanie można przenieść także do pionu. Teraz, już nie tylko elektryczne ogrzewanie podłogowe pod panele jest tym, na co decydują się nabywcy nowych mieszkań. Elektryczne ogrzewanie może być ukryte także w ścianie, a nawet w suficie. W ten sposób można ogrzewać nie tylko łazienkę, ale i reprezentacyjny salon.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ogrzewanie ścienne czy podłogowe, elektryczny wariant ma tę zaletę, że świetnie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod panele niemal za darmo? Przy właściwym zbilansowaniu, rachunki za ogrzewania prądem mogą być symboliczne.

Tradycyjnie – woda i gaz

Jak w takim zestawieniu sprawdzi się niemal klasyczny układ, czyli instalacja wodna zasilana kotłem gazowym? Po stronie wad trzeba by zapisać relatywnie wysoki koszt instalacji, a także fakty, że na wodną podłogówkę możemy zdecydować się właściwie jedynie na etapie budowy. Bywa, że „elektryk” odpada z uwagi na zbyt niską moc przyłączeniową naszego domu. Z drugiej strony – elektryczne ogrzewanie podłogowe pod panele będzie świetną opcją dla tych, którzy chcą zmienić coś w swoim domu, ale bez gruntownego remontu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości