Reklama:


Villa Reden znów na ustach całego świata. Wygrała IconicAwards 2021 i walczy w kolejnym konkursie

Villa Reden znów na ustach całego świata. Wygrała IconicAwards 2021 i walczy w kolejnym konkursie

Villa Reden, czyli apartamentowiec przy ul. Lwowskiej, zaprojektowany przez Macieja Frantę, wygrał IconicAwards 2021. Teraz walczy w finale The Plan Awards.

Chorzowski apartamentowiec znalazł się w gronie 32 finalistów The Plan Awards w kategorii mieszkania (12 projektów i 20 realizacji). Wśród finałowych realizacji wyróżniono najwięcej budynków z Włoch i Stanów Zjednoczonych. W elitarnym gronie są również projekty z Tajwanu, Brazylii, Meksyku, Niemiec, Holandii, Japonii, Chorwacji, Filipin, Hiszpanii Wielkiej Brytanii i Francji. Polskim akcentem w The Plan Awards jest zaprojektowana przez Macieja Frantę Villa Reden, która powstała w ubiegłym roku w Chorzowie.

W finale kategorii „mieszkania” realizacja Franta Group będzie rywalizować z projektami najlepszych pracowni na świecie takich jak m.in.: Zaha Hadid Architects oraz Behnisch Architekten.

W chorzowskim budynku jest 8 apartamentów, które mają między 55 a 75 metrów kwadratowych. Liczba i wielkość pokoi są dostosowane do metrażu każdego z mieszkań. Pokoje mają standardowy układ i rozmieszczenie – to co wyróżnia ten budynek to fakt, że każde pomieszczenie typu pokój, sypialnia ma dostęp do dużego tarasu, który jest namiastką ogrodu, parkowego pawilonu. Wszędzie są też duże okna.

– Zaprojektowaliśmy budynek w skali, która wpisuje się w kontekst otoczenia. Dlatego nie zdecydowaliśmy się na zrobienie trzeciej kondygnacji mieszkaniowej, choć była taka możliwość. Poza tym, nie wykorzystaliśmy całej działki, aby bryła budynku nie konkurowała z otoczeniem, a wręcz przeciwnie – staraliśmy się, żeby była jego dopełnieniem. Tak się dzieje, gdy spojrzymy na drewniany kościół św. Wawrzyńca, który ma podobną kolorystykę, ale jest strzelisty i ma układ wertykalny, a nasz budynek jest horyzontalny – tłumaczy Maciej Franta, autor projektu Villa Reden.

Siłą projektu jest nie tylko współgranie z sąsiednimi budynkami, ale również harmonia z otaczającą go przyrodą.

– Tak naprawdę to drzewa stanowiły fasadę budynku. Jego zaokrąglona bryła również nawiązuje do koron drzew. Warto podkreślić, że w trakcie realizacji naszego projektu wycięto tylko jedno drzewo – wyjaśnia Maciej Franta.

The Plan Awards to szansa na kolejne, prestiżowe wyróżnienie dla Villa Reden. Wcześniej chorzowski budynek wygrał m.in.: prestiżowy konkurs architektoniczny DNA Paris Design Awards 2021. Wczoraj ogłoszono wyniki IconicAwards 2021, gdzie projekt Franta Group również okazał się być najlepszym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa