Reklama:


Rekuperacja – korzyści i zalety zastosowania w domu

Rekuperacja – korzyści i zalety zastosowania w domu

Dobra i skuteczna wentylacja budynku mieszkalnego jest bardzo istotna. Służy ona do dostarczania, wymiany oraz oczyszczania powietrza znajdującego się w budynku, przez co ma również bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Podstawowe rodzaje wentylacji są dwa, grawitacyjny oraz mechaniczny. W artykule przybliżę drugi rodzaj wentylacji, mechaniczny, a dokładnie rekuperację.

Co to jest rekuperacja oraz zasady jej działania?

Rekuperacja jest to system wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. Powietrze jest napędzane przez urządzenie, zwane rekuperatorem, z którego pomocą kontrolujemy ruch powietrza nawiewanego oraz usuwanego. Urządzenie pozwala również na odzyskanie ciepła z cieplejszego, ale „zużytego” powietrza. Prościej  – rekuperacja pozwala na wymianę zużytego powietrza na świeże, jednocześnie odzyskując część jego ciepła. Wentylacja ta zasysa jednocześnie zimne powietrze z zewnątrz oraz ciepłe z naszego domu, które przechodzi przez wymiennik oraz przekazuje ciepło do zimnego strumienia. Po tej wymianie świeże, ogrzane już powietrze trafia do naszego domu, zużyte, pozbawione ciepła jest wyrzucane na zewnątrz. 

Korzyści zdrowotne płynące z instalacji rekuperacji

Pierwszą i najważniejszą korzyścią jest sprawne oczyszczanie oraz dostawa świeżego powietrza. W przeciwieństwie do drugiego rodzaju wentylacji, czyli grawitacyjnego, rekuperacja ogranicza napływ czynników zewnętrznych do Twojego domu. W obecnych czasach otwieranie okien, które wymusza grawitacyjny sposób wentylacji, to nie rzadko tylko czyste powietrze, a również smog, alergeny, dym oraz wilgoć i przeróżne zapachy. Rekuperacja utrzymuje stałą temperaturę i wilgoć w domu, przez co rozwój grzyba jest wyeliminowany. 
Wentylacja ta pomaga w sprawnych usuwaniu zapachów z mieszkania, czy to z kuchni, toalety lub innego pomieszczenia. Niewątpliwym plusem tego systemu wentylacyjnego jest bezpośrednie dbanie o nasze zdrowie.  

Koszty instalacji i użytkowania rekuperacji

Koszty rekuperacji kształtują się różnie w zależności czy chcemy od podstaw budować dom z tym systemem wentylacyjnym, czy chcemy nasza wentylacje w niego przekształcić.  W budowaniu od podstaw odchodzi nam koszt wcześniej wybudowanych kominów, które odprowadzają powietrze w systemie grawitacyjnym. 

Cena samego urządzenia waha się między 5.000 do 25.000 złotych, a jest uzależniona od mocy i powierzchni budynku, w której ma zostać zainstalowane. Cena z instalacją to około 15.000 do 35.000 złotych, ale oczywiście można znaleźć i tańsze i droższe rozwiązania. Do tego dochodzi koszt prądu, urządzenie pracuje codziennie, przez całą dobę, jednak kwota za prąd nie powinna przekroczyć około 300 złotych, koszt wymiany filtrów co 3 miesiące w kwocie około 50 złotych oraz coroczne serwisowanie, kwota jest zależna od firmy i wynosi około 100 złotych plus ewentualne naprawy. 

Źródło: Wojwent – Rekuperacja Poznań

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl
GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowy

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości