Wychowankowie ważnym elementem niebieskiej układanki

Wychowankowie ważnym elementem niebieskiej układanki

Na 26 zawodników w kadrze Ruchu, aż 10 ma status młodzieżowca, a 9 przeszło chorzowskie struktury szkolenia. Budowanie składu wokół wychowanków przekłada się na 3 miejsce po 5 kolejkach eWinner II Ligi i 6 miejsce w klasyfikacji Pro Junior System.

Choć to dopiero początek rozgrywek i nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków, wygląda na to, że Ruch po awansie dalej zmierza w dobrą stronę, a strategia obrana w Czasie Odbudowy polegająca na budowaniu drużyny wokół wychowanków i zawodników z regionu przynosi zamierzone rezultaty.

W Ruchu jest obecnie 9 zawodników o statusie wychowanka, są nimi: Jakub Bielecki, Bartłomiej Kulejewski, Krystian Mucha, Jakub Nowak, Tomasz Nowak, Patryk Sikora, Jakub Siwek, Mateusz Wojtek oraz Tomasz Wójtowicz. Każdy z wymienionej dziewiątki przeszedł przez proces szkolenia przy Cichej 6 – albo w Akademii Piłkarskiej, albo w Uczniowskim Klubie Sportowym. Obecnie oba te podmioty funkcjonują pod wspólnym szyldem Centrum Szkolenia Ruchu Chorzów. Nie można zapomnieć także o dwóch weteranach, kapitanie Tomaszu Foszmańczyku i Łukaszu Janoszce, a także Kacprze Będziesziaku. Cała trójka również spełnia kryteria PZPN-u i można uznać ich za wychowanków Ruchu, choć „Fosa” i „Ecik” grali za młodu przy Cichej 6 zanim nastały czas klubowej akademii.

Przekłada się to na wyniki osiągane w Pro Junior System. To konkurs, w którym Polski Związek Piłki Nożnej premiuje kluby za korzystanie podczas ligowych spotkań z młodych zawodników. Funkcjonuje on od sezonu 2015/2016 i dostarcza zespołom zastrzyku finansowego. Zasady są proste: za każdą minutę spędzoną na boisku przez młodzieżowca przyznaje się jeden punkt, a gdy po murawie biega wychowanek, punkty są mnożone przez dwa. Jak dotąd dla zespołu Jarosława Skrobacza punkty zdobywali tylko dwaj gracze: Tomasz Neugebauer i Tomasz Wójtowicz. Wkrótce do dorobku Ruchu będzie można wliczać także punkty za udział w meczach Jakuba Siwka i Piotra Wyroby. Obaj nie mają jeszcze minimalnej liczby spotkań i minut.

Pro Junior System w eWinner II lidze (po pięciu kolejkach):

1. Lech II Poznań – 2874 pkt

2. Sokół Ostróda – 2531

3. GKS Bełchatów – 1672

4. Znicz Pruszków – 1198

5. Hutnik Kraków – 1070

6. RUCH CHORZÓW – 1038

7. Wisła Puławy – 900

W wymiarze sportowym Niebiescy, jako beniaminek, są na 3 miejscu w tabeli, co przekłada się również na aspekt finansowy. Dobra gra przyciąga kibiców na trybuny, a Ruch na początku piłkarskiej jesieni może pochwalić się jedną z najwyższych frekwencji w kraju, bez podziału na poziomy rozgrywkowe. Spore przychody z dnia meczowego, to coś na co czekali wszyscy przy Cichej, szczególnie, po czasie covidowych obostrzeń. Do tego, jeśli młodzieżowcy dalej będą zdobywać minuty na boisku, to podobnie jak w poprzednim sezonie, klubowa kasa wzbogaci się także o środki z Pro Junior System.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa