Chorzowskie zabytki odzyskują blask

Chorzowskie zabytki odzyskują blask

Taras widokowy na wieży Szybu Prezydent po wykonaniu prac związanych z modernizacją oświetlenia i rewitalizacją samej wieży ponownie został otwarty dla mieszkańców. Zakończył się również remont dachu dawnego Ratusza Hajduk Wielkich w Chorzowie Batorym.

Prawie 700 tysięcy złotych kosztowała naprawa i zabezpieczenie jednego z największych zabytków Chorzowa, czyli wieży Szybu Prezydent. Za te środki uzupełniono i odmalowano żelbetową konstrukcję, która ostatnie, tak gruntowne zabiegi konserwatorskie przeszła ponad 10 lat temu. Dodatkowo za 70 tysięcy złotych pozyskanych z Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej zmodernizowano także oświetlenie wieży.

Naprawiono oświetlenie słupowe, wymieniono oprawy oświetleniowe na ziemi, zmodernizowano zasilanie i ciągi kablowe, a także wyregulowano i zaprogramowano system oświetlenia.

– Szyb Prezydent jest wieżą widokową, dlatego ze względów bezpieczeństwa musi pozostawać w nienagannej kondycji. Po kilku miesiącach przerwy chorzowianie i turyści znowu mogą podziwiać Chorzów z poziomu tarasu widokowego naszego zabytku – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Niespełna dwa razy więcej, bo 1,2 miliona złotych kosztowała wymiana dachu dawnego Ratusza Hajduk Wielkich w Chorzowie Batorym. Przez ponad 100 lat hajducki gmach miał wielu właścicieli i spełniał różne funkcje. Pierwotnie był ratuszem, później siedzibą milicji i policji, należał też do Solidarności, a później do prywatnych właścicieli. W 2018 roku zniszczony zabytek przejęło miasto. Zły stan techniczny stanowił poważne zagrożenie dla hajduckiego ratusza.

– Udało się uratować ten budynek, który ucierpiał w czasach, kiedy był w rękach prywatnych właścicieli. Dzięki renowacji budynek ten, który jest bardzo ważnym obiektem dla mieszkańców Chorzowa Batorego, może znaleźć nowe przeznaczenie. Remont ten był pierwszym krokiem, by ten wspaniały zabytek odzyskał swój dawny blask. Będziemy starali się pozyskać na ten cel środki unijne – zapowiada Marcin Michalik.

Poniżej można zobaczyć naszą relację filmową z marca, kiedy rozpoczęły się prace remontowe. O losach Ratusza Hajduk Wielkich opowiedzieli nam: Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa oraz Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa