Reklama:


Wrzesień z Wolnością Czytania

Wrzesień z Wolnością Czytania

Koncertem Grażyny Łobaszewskiej & Ajagore w Chorzowskim Centrum Kultury zainaugurowano tegoroczną Wolności Czytania. W ramach czytelniczego święta, które potrwa do 6 października będzie można wziąć udział w m.in.: Rajdzie Rowerowym, Porcie Poetyckim i wielu spotkaniach autorskich.

Najbliższe wydarzenie, które odbędzie się w ramach Wolności Czytania 2021 to… Chorzowski Rajd Rowerowy. Z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie, trasa rajdu poprowadzi szlakiem chorzowskich bibliotek.

– Na zaproszenie MORiS’u przystąpiliśmy do współorganizacji wydarzenia. Ubiegły rok był tym jubileuszowym, ale udało nam się zorganizować tylko jedno wydarzenie w ramach obchodów, dlatego postanowiliśmy przedłużyć świętowanie. Chorzowski Rajd Rowerowy jest świetną okazją do tego, by zapoznać mieszkańców z naszymi placówkami – komentuje Beata Kaczmarek, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.

W niedzielę 12 września wszyscy mieszkańcy będą mogli zapisać zapisać się do MBP i wypożyczyć książki. Finał rajdu odbędzie się na boisku tartanowym przy ul. Ryszki. Na uczestników wydarzenia będzie czekać plenerowa wystawa, która z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia przybliży historię i współczesność MBP. Osoby, które tego dnia przyjdą do filii MBP nr 2 będą mogły skorzystać z animacji dla dzieci i atrakcji sportowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie. Ponadto, każdy kto pojawi się na mecie rajdu będzie mógł otrzymać książkę.

– Będziemy rozdawać książki uczestnikom rajdu i osobom biorącym udział w finale wydarzenia. Mamy bardzo szeroki wachlarz pozycji, które pochodzą z darów. Mamy świetnych mieszkańców, którzy dzielą się swoją literaturą. Te pozycje których jeszcze nie mamy, zasilają księgozbiór, a te powtarzające się trafiają dalej w obieg z pieczątką Wolności Czytania – tłumaczy Beata Kaczmarek.

Na kolejne wydarzenia w ramach Wolności Czytania, trzeba będzie poczekać do piątku 17 września, kiedy to w Księgarni Dopełniacz o egipskich królowych opowie Ewa Kassala. Dzień później w kompleksie Sztygarka odbędzie się XIX edycja Portu Poetyckiego, któremu towarzyszyć będą m.in.: Targi Książki Poetyckiej, warsztaty literackie, wystawa, poetycki Hyde Parki i koncer zespołu Max Bravura.

Czwarty tydzień września to już prawdziwy maraton z Wolnością Czytania. W poniedziałek 20.09 w restauracji Literacka odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller i koncert Barbary Duckiej. Następnego dnia, w I ULO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie o śląskiej historii opowie Dariusz Zalega, a w piątek, również w „Słowaku”, o tym jak pisać o Górnym Śląsku porozmawiają Sabina Waszut i Monika Kassner.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń Wolności Czytania 2021 można sprawdzić na zamieszczonej niżej grafice.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości