Reklama:


Kolejne parkowe rzeźby zostały naprawione

Kolejne parkowe rzeźby zostały naprawione

Dobiegły końca prace konserwatorskie rzeźb „Symbioza” i „Zakochani II”, które są ważnymi elementami Galerii Rzeźby Śląskiej w Parku Śląskim.

Zadanie odrestaurowania „Symbiozy” i „Zakochanych II” powierzono konsorcjum firm „Rozeta” Konserwacja Zabytków Katarzyna Sułkowska i Talent Gabriela Polewska-Pietrasiewicz. Ta grupa ostatnio wykonała już renowację rzeźby „Wilki” autorstwa Anny Dębskiej.

„Zakochanych II” stworzył Augustyn Dyrda, a ich powstanie datuje się na 1965 rok. Podobnie jak w przypadku innych sąsiadujących z nią rzeźb, czynniki atmosferyczne dały się jej we znaki. Konserwatorom udało się jednak wszystko naprawić. W miejscach, gdzie pojawiły się ubytki, użyto specjalnych kitów mineralnych, fundament został wzmocniony. Zastosowano także tzw. hydrofobizację, chodzi o to, aby pokryć powierzchnię rzeźby i jej posadowienia preparatami, które ograniczą niekorzystne działanie wody deszczowej.

Podobne uszkodzenia dotyczą rzeźby „Symbioza”. Jej autorem jest Joachim Krakowczyk. Wykonano ją ze sztucznego kamienia lastryka. Datuje się ją na lata 70. minionego wieku. W wyniku działania czynników atmosferycznych m.in. pękł fundament, do czego przyczynił się także rozrost systemu korzeniowego pobliskich drzew. Na szczęście i w tym przypadku konserwatorzy podołali wyzwaniu. „Symbioza” tak jak inne odrestaurowane rzeźby przez kolejne dziesięciolecia będzie mogła cieszyć oczy gości Parku Śląskiego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości