Reklama:


Jubileusz ortopedii dziecięcej

Jubileusz ortopedii dziecięcej
Jubileusz Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dziecifot.: Paweł Mikołajczyk

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Truchana 7 obchodził jubileusz. Już od 10 lat wykonuje się tu specjalistyczne zabiegi rekonstrukcji klatki piersiowej oraz leczy młodych sportowców.

Pierwszym pacjentem chorzowskiego oddziału był Andrzej Zawada (z lewej na pierwszym zdjęciu w galerii). Pan Andrzej musiał poddać się operacji po zmiażdżeniu klatki piersiowej.

– Po 10 latach mogę powiedzieć, że cieszę się że trafiłem na ten oddział, na takich super lekarzy, na taki personel. To był ciężki czas, ale lekarze i personel cały czas mnie wspierali. Dzisiaj czuję się super. Trenuję na siłowni, nawet boks. Czuję się zdrowy, nie czuję dyskomfortu – wyznaje Andrzej Zawada.

Lekarzy z oddziału chwalił dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich Jerzy Szafranowicz.

– Przez te 10 lat wykonaliście naprawdę sporo pracy. Samymi uszkodzeniami stawu kolanowego zajmowaliście się 1700 razy. Za Wami dziesiątki tysięcy opatrzeń pacjentów w poradniach ortopedycznych – wyliczał dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor ZSM.

Dziś chorzowski oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci jest już uznaną marką na mapie polskiej ortopedii.

– Leczymy pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi ale też urazowymi. Stanowimy ośrodek referencyjny dla okolicznych szpitali chirurgii dziecięcej i chętnie pomagamy wszystkim zgłaszającym się dzieciom, nie tylko z kraju ale i z zagranicy – tłumaczy dr Zbigniew Pilecki, ordynator oddziału.

Konferencja w Chorzowskim Centrum Kultury to nie tylko okazja do uczczenia dekady licznych wykonanych artroskopii, endoskopii i innych zabiegów, ale też podkreślenie 10 lat intensywnej współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach. Naukowcy pod kierownictwem profesora Jana Marciniaka ściśle współpracują z oddziałem od momentu jego powstania.

Największym owocem współpracy są zabiegi rekonstrukcji klatki piersiowej za pomocą stabilizatora kostnego, który został opatentowany przez Uczelnię z Gliwic.

– Obchodzimy 10-lecie współpracy ze szpitalem. Na bazie tej współpracy zrodziły się piękne rozwiązania! Opracowaliśmy nowa technikę naprawiania wad rozwojowych klatki piersiowych u dzieci. Zrealizowaliśmy 36 projektów naukowo-badawczych. Zarejestrowaliśmy ponad 30 patentów – mówi prof. dr hab. inż. Jan Marciniak z Politechniki Śląskiej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości