Wielkie ściganie pod Stadionem Śląskim

Wielkie ściganie pod Stadionem Śląskim

Ponad setka samochodów rajdowych – od współczesnych po historyczne, widowiskowe ściganie m.in.: w centrum Katowic i pod Stadionem Śląskim, czyli Rajd Śląska – najważniejsza impreza motoryzacyjna w regionie rozpocznie się już w piątek 10 września.

Zawody są rundą mistrzostw Polski, więc na Śląsku pojawi się cała krajowa czołówka. Tak, jak w poprzednich latach w Rajdzie Śląska wezmą udział uczestnicy trzech rajdowych cykli: ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. To oznacza, że kibice będą mogli obejrzeć warte nawet milion złotych najszybsze i najbardziej zaawansowane rajdówki, jakimi można się ścigać w Polsce, a także niesamowite samochody rajdowe sprzed lat takie, jak Audi Quattro, Porsche 911, FSO Polonez 2000 C czy… Trabant 601.

Już po raz piąty bazą Rajdu Śląska będzie Stadion Śląski. Na wielofunkcyjnym obiekcie w Chorzowie zlokalizowany będzie park serwisowy, czyli miejsce, w którym kibice mogą z bliska zobaczyć samochody rajdowe, a także mechaników przy pracy. Przed legendarnym Kotłem Czarownic zaplanowano także zakończenie zawodów – ceremonię mety, podczas której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska.

Łącznie do śląskiej rundy mistrzostw Polski zgłosiło się 61 załóg, z czego aż 28 pojedzie samochodami z napędem na cztery koła. Na starcie imprezy zjawi się cała krajowa czołówka, na czele z trójką mistrzów Polski. Pierwszym z nich jest kierowca ORLEN Team Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally2 Evo, pilot: Szymon Gospodarczyk). Aktualny lider punktacji krajowego czempionatu właśnie na Śląsku rozpoczynał swoją profesjonalną rajdową karierę, a w sezonie 2019 zwycięstwem w Rajdzie Śląska przypieczętował zdobycie tytułu mistrza Polski. Udział zapowiedział także Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 Evo, pilot: Michał Poradzisz), dwukrotny triumfator mistrzostw kraju (2016 i 2018), który rok temu ukończył Rajd Śląska na drugim miejscu. W gronie czempionów jest też zawodnik z województwa śląskiego – pochodzący z Bielska-Białej Wojciech Chuchała (Skoda Fabia Rally2 Evo, pilot: Sebastian Rozwadowski) – mistrz Polski z 2014 roku.

Piąta edycja Rajdu Śląska rozpocznie się w samym sercu Katowic – na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie w piątek, 10 września o godz. 18 odbędzie się ceremonia startu, a kibice będą mogli spotkać się z zawodnikami i zobaczyć wszystkie rajdówki z bliska.

Następnie o godz. 20 pod Stadionem Śląskim ruszy ściganie w Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli pierwszy z dziewięciu odcinków specjalnych Rajdu Śląska. Kibice będą mogli zobaczyć widowiskowe przejazdy rajdowych załóg na trasie wytyczonej na błoniach stadionu (od strony AKS). Szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców to tylko część wieczornego spektaklu.

Na sobotę, 11 września organizatorzy przygotowali osiem prób sportowych, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone odcinki, na których będą rywalizować rajdowi kierowcy i piloci. Najpierw (start o godz. 8:00) rajdowcy pojawią się na trasie w miejscowości Wyry (powiat mikołowski), a następnie w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 9:00, powiat bielski), Chybiu (od 9:55, powiat cieszyński) i Jastrzębiu Zdroju (od 10:55). Po przejeździe tych oesów rajdowa kawalkada wróci na Stadion Śląski, gdzie zaplanowano przerwę na serwis (od 12:37). Drugą część sobotniego etapu Rajdu Śląska otworzy odcinek w centrum Katowic, po którym zawodnicy pojadą na południe województwa, by ponownie zmierzyć się na oesach w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 14:50), Chybiu (od godz. 15:45) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 16:45).

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. W mistrzostwach Polski to dodatkowo punktowana próba. Pięć najszybszych załóg na tym oesie zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów – od godz. 18:30 na błoniach Stadionu Śląskiego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa