Smacznie i zdrowo. WegeEko Festiwal w CIM

Smacznie i zdrowo. WegeEko Festiwal w CIM

W najbliższy weekend 18 i 19 września w Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie odbędzie się Festiwal WegeEko, czyli rodzinne wydarzenie promujące świadomość i zachowania ekologiczne. Odbędzie się wtedy także oficjalne otwarcie odnowionej ulicy Bankowej.

Wiele osób wciąż nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa. Podczas Festiwalu WegeEko będzie można się przekonać, że taki posiłek może być nie tylko pożywny, ale i bardzo smaczny. Na gości będą czekać między innymi falafele, hummusy i wege burgery, wegetariańskie odsłony domowych dań, zupy i desery. Nie zabraknie również niedostępnych w sklepach przypraw, przetworów czy słodyczy. A to nie wszystko, bo na miejscu będzie można kupić też inne produkty ekologiczne, w tym kosmetyki cruelty free, biżuteria, torby, akcesoria do domu oraz ubrania.

– Po pierogach świata i smakach Azji chcemy zaproponować mieszkańcom możliwość skosztowania potraw bezmięsnych i przekonać nieprzekonanych o tym, że kuchnia wegetariańska jest nie tylko apetyczna, ale i zdrowa – przekonuje Marta Jakubczyk, dyrektor Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Festiwal WegeEko to także warsztaty z tworzenia: domków dla pszczół (sobota, 18 września, godz. 13:00), ekokosmetyków (sobota, 18 września, godz. 15:00), ekosystemu w szkle (niedziela, 19 września, godz. 13:00) oraz świec sojowych (niedziela, 19 września, godz. 15:00). Udział w nich jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Domki dla pszczół (sobota, 18 września, godz. 13) – dla dzieci*
Uczestnicy tych warsztatów edukacyjnych stworzą drewniane domki/hotele dla owadów. Warsztat poprzedzony będzie krótkim wprowadzeniem i dyskusją z uczestnikami na temat pszczół i pożytecznych owadów.

Ekokosmetyki (sobota, 18 września, godz. 15)
W czasie tych warsztatów uczestnicy dowiedzą się między innymi tego, jakie składniki są używane do tworzenia naturalnych kosmetyków jak stworzyć własny krem, maseczkę, tonik czy balsam oraz w jaki sposób prawidłowo używać naturalnych kosmetyków i jak je przechowywać.

Ekosystem w szkle (niedziela, 19 września, godz. 13) – dla dzieci*
Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki własnoręcznego tworzenia ekosystemu zamkniętego w szklanym naczyniu. Dowiedzą się jakie są zasady dobierania roślin i podłoża, w jaki sposób należy dbać o nie dbać, jakich narzędzi używać. Efektem będzie własnoręcznie stworzony las w słoiku.

Świece sojowe (niedziela, 19 września, godz. 15)
Jak stworzyć własną świecę i uniknąć błędów przy jej tworzeniu? Jak prawidłowo palić i gasić świece sojową? Jakich olejków używać? To tylko kilka zagadnień, które będzie można poznać podczas warsztatów. W trakcie ich trwania każdy uczestnik stworzy własne świece i podgrzewacze do kominka.

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. 1 osoba może wziąć udział tylko w 1 zajęciach. Z oferty może skorzystać młodzież w każdym wieku, dzieci poniżej 8 roku życia muszą brać w nich udział z opiekunem.

Równolegle do Festiwalu WegeEko odbędzie się oficjalne otwarcie odnowionej ulicy Bankowej. Modernizacja zrealizowana została w myśl idei tzw. miejskiej zielonej akupunktury – polega ona na wykorzystaniu niewielkich powierzchni na terenie miasta dla realizacji nasadzeń zieleni. Z tej okazji w sobotę 18 września stanie tam industrialny plac zabaw, organizowane będą również zabawy dla najmłodszych. Inwestycja została sfinansowana w ramach programu INTERREG dla Europy Środkowej.

Festiwal WegeEko rozpocznie się w sobotę o godzinie 12:00 i zakończy w niedzielę o 18:00. Wydarzenie organizowane jest w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 w Chorzowie. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej CIM.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa