Reklama:


Co znaczy żyć na Śląsku i być Ślązakiem w XXI wieku? Spotkanie wokół kultury chłopskiej

Co znaczy żyć na Śląsku i być Ślązakiem w XXI wieku? Spotkanie wokół kultury chłopskiej
Zbigniew Rokita będzie gościem sobotniego spotkania w Skansenie.Fot.: MGPE w Chorzowie / Marcin Musiał

„Pamięć bluźniercza czy ekscytująca? Śląskie użyźnianie dziejów” – to tytuł spotkania ze Zbigniewem Rokitą w ramach cyklu „Kultywacje 2021”, które odbędzie się 18 września o godzinie 17:00 w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

„Kultywacje” są próbą przemyślenia – powracających intensywnie w rodzimym dyskursie kulturowym – kategorii związanych z szeroko pojmowaną kwestią chłopską. Do udziału w debatach muzeum zaproszono wybitnych przedstawicieli świata literatury, którzy w swojej działalności pisarskiej nawiązują do takich kategorii, jak wypierana przez wspólnotę wiejskość, ciągle obecna trauma pańszczyzny, formacyjna rola pochodzenia chłopskiego w społeczeństwie polskim, czy relacje pomiędzy prowincją a centrum.

– Najważniejszym celem „Kultywacji” jest refleksja nad przejawami mentalności postchłopskiej, coraz wyraźniej, jak się wydaje, obecnymi w zbiorowej świadomości i komunikacji społecznej – mówi dr Artur Madaliński, dyrektor muzeum.

Podczas sobotniej rozmowy z autorem „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, organizatorzy spróbują m.in. znaleźć odpowiedzieć na pytanie co to znaczy żyć na Śląsku i być Ślązakiem w XXI wieku. Finalista tegorocznego konkursu Nike 2021 (rozstrzygniecie – 3 października) opowie również o pracy nad sztuką „Nikaj” którą zrealizowały w koprodukcji Teatr Zagłębia i Teatr Śląski, a która miała premierę 10 września br. Spotkanie, które odbędzie się przy chałupie z Istebnej (zagroda łąkowa), a w razie niepogody zostanie przeniesione do sali audiowizualnej, znajdującej się w Budynku Administracji (parter) poprowadzi dr Artur Madaliński.

Wśród zaproszonych na Kultywacje 2021 pisarzy znaleźli się Radek Rak, autor „ Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, laureat nagrody Nike 2020, Olga Drenda, autorka m.in. książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, Zbigniew Rokita, autor m.in. książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, nominowany do Nagrody Nike 2021 oraz Małgorzata i Michał Kuźmińscy, autorzy powieści etnokryminalnych, m.in. „Mara”, „Śleboda”, „Kamień”

Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wieloletni sekretarz redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Autor książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej” (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Pochodzi z Gliwic. (źródło: wyd. Czarne: czarne.com.pl)

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości