Najważniejsze teatralne nagrody na Śląsku rozdane. Teatr Rozrywki z wyróżnieniem

Najważniejsze teatralne nagrody na Śląsku rozdane. Teatr Rozrywki z wyróżnieniem
Jarosław Staniek odebrał Złotą Maskę 2020 w kategorii Choreografia/Ruch sceniczny.Fot.: Teatr Śląski w Katowicach

Po raz 53. rozdano najważniejsze nagrody teatralne na Śląski i w Zagłębiu. Złotą Maskę 2020 za choreografię do spektaklu Teatru Rozrywki, pt. „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena, w reżyserii Michała Znanieckiego otrzymał Jarosław Staniek.

W poniedziałek 13 września w Teatrze Śląskim w Katowicach odbyła się 53. gala wręczenia nagród „Złote Maski”. W konkursie wzięły udział spektakle, które premierę miały między 01 stycznia a 31 grudnia 2020 roku w teatrach na Śląsku i Zagłębiu. W tegorocznej edycji spektakle zostały ocenione w 11 kategoriach.

Związany z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Jarosław Staniek otrzymał tę nagrodę również za choreografię do spektaklu Teatru Zagłębia w Sosnowcu, pt. „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza”, w reżyserii Jacka Mikołajczyka.

ZŁOTE MASKI 2020

SCENOGRAFIA: Marcin Chlanda za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu “Zły” L. Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W TEATRZE DRAMATYCZNYM: Anna Kadulska za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w “Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w naszym teatrze oraz za rolę Luizy w spektaklu “Szczęście” Erica Assousa w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach

AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKA W TEATRZE DRAMATYCZNYM: Andrzej Dopierała za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w spektaklu “Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ: Adam Myrczek za role: Merynosa, Kudłatego, Przechodnia w spektaklu “Zły” L. Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH: Lucyna Sypniewska za rolę Matki w spektaklu “Augustus” według Hermanna Hesse w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek “Banialuka” im. J. Zizmana w Bielsku-Białej

AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ: Mirosława Żak za rolę Konferansjerki w spektaklu “Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” H. Rome’a w reżyserii Jacka Mikołajczaka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

CHOREOGRAFIA/RUCH SCENICZNY: Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu “Zakonnica w przebraniu” A. Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i spektakl “Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” H. Rome’a w reżyserii Jacka Mikołajczaka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

NAGRODA SPECJALNA: Andrei Kureichik za tekst sztuki “Białoruś obrażona” – na podstawie, której Teatr Miejski w Gliwicach zrealizował spektakl internetowy pt. “Białoruś obrażona” w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego.

SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW: “Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena według scenariusza i w reżyserii Macieja Podstawnego w Teatrze Nowym w Zabrzu

REŻYSERIA: Piotr Ratajczak za reżyserię spektaklu “Zły” L. Tyrmanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

SPEKTAKL ROKU: “Zły” L. Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa