Reklama:


Placki, pieczonka i śpiewy, czyli „Dzień Kartofla” w Skansenie

Placki, pieczonka i śpiewy, czyli „Dzień Kartofla” w Skansenie

Szatkowanie i ugniatanie kapusty, a także wykopywanie ziemniaków to część pomysłu Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” na spędzenie ostatniego weekendu w tym miesiącu. W sobotę 25 września w Skansenie odbędzie się „Dzień Kartofla”.

Goście, którzy przyjdą tego dnia do parku etnograficznego będą mogli spróbować swoich sił w szatkowaniu kapusty, a następnie jej ugniataniu, a także samemu, za pomocą kopaczki, wykopać ziemniaki z pola. O historii, odmianach i sposobie uprawy ziemniaka opowiedzą przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a pracownicy Muzeum przybliżą dawne zajęcia gospodarskie, które wykonywano w okresie jesiennym.

Poza przybliżeniem chłopskich zwyczajów będzie również okazja do posłuchania muzyki. Na scenie wystąpią: KGW „Jaśkowice”, Zespół Pieśni i Tańca „Tysiąclatki”, Mariusz Doroz i De Silvers oraz Roko i Colino.

Na „Dniu kartofla” nie zabraknie też potraw wykonanych z ziemniaków. Na gości czekać będą m.in. kartoflanka, placki ziemniaczane, pieczonki w kociołkach czy ziemniaki z parownika. O godzinie 17:00 w sali wystawienniczej w Budynku Dyrekcji odbędzie się spotkanie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi, autorami etno kryminałów.

Impreza rozpocznie się o godzinie 13:00 i potrwa do godziny 18:00. Bilety na „Dzień Kartofla” dostępne są w cenie 12 zł i 8 zł.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości