Znana jest data otwarcia Muzeum Hutnictwa

Znana jest data otwarcia Muzeum Hutnictwa

Uroczystości otwarcia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaplanowane są na 3 dni. 27 i 28 listopada (sobota i niedziela) weekend atrakcji dla zwiedzających. Dzień wcześniej, 26 listopada, odbędzie się konferencja prasowa i oficjalna gala otwarcia połączona z sesją naukową.

Datę ogłosił w piątek Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Podczas Festiwalu Otwarcia najważniejszą z atrakcji będzie możliwość zwiedzenia wystawy stałej, która zatytułowana jest „Królestwo żelaza”. Przez wystawę odwiedzających poprowadzą byli pracownicy i pracownice hut, których wspomnienia, utrwalone na filmach, pozwalają zrozumieć czym jest praca w hutnictwie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną w przystępny i atrakcyjny sposób zarówno kwestie technologiczne omawiane za pomocą zgromadzonych eksponatów, w tym wielkogabarytowych urządzeń, jak i codzienność pracy i życia w hutniczych rodzinach. Tak pomyślana wystawa podzielona została na dwie zasadnicze części – „strefę pracy” oraz „strefę życia”.

W przestrzeni hali byłej elektrowni Huty Królewskiej z 1895 r., w której zlokalizowane zostało Muzeum Hutnictwa dominuje 7 wielkich urządzeń; młoty hutnicze, walcarka, prasa i prostownica do szyn kolejowych.

– Pracujemy nad tym, aby część maszyn mogła być bezpiecznie uruchamiana na potrzeby pokazów dla zwiedzających. Opowieść o hucie i hutnictwie dopełnia film w niezwykłym kinie, z półokrągłym ekranem, w którym będzie można nie tylko zobaczyć hutę i jej historię, ale nawet ją poczuć – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W nowym Muzeum Hutnictwa nie zapomnieliśmy o najmłodszych. W Muzeum przygotowana będzie specjalna ścieżka dziecięca, której patronem i przewodnikiem będzie „Przetopek”. Jak głosi legenda, jest to nowo zamieszkały w Muzeum Hutnictwa dobry duch tego miejsca, który na jednej z muzealnych ścian, nie wiedzieć kiedy pozostawił swoją podobiznę. To on poprowadzi dzieci przez wystawę stałą.

Dwa dni Festiwalu Otwarcia to moc atrakcji. Przygotowanych zostanie szereg wydarzeń – warsztatów, pokazów, koncertów, doświadczeń i eksperymentów, a wszystko to i o wiele więcej w akompaniamencie huku armat, okolicznych młotów kuźniczych i hutniczych orkiestr dętych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa