Do czego służą narzędzia monolityczne?

Do czego służą narzędzia monolityczne?

Grupa narzędzi służących obróbce ubytkowej różnego rodzaju materiałów nazywana jest „narzędziami monolitycznymi” czy też narzędziami skrawającymi.

Wykorzystuje się je właśnie do „skrawania” danego rodzaju powierzchni, czyli usuwania nadmiaru materiału metodą obróbki ubytkowej, dla której charakterystyczne jest zdejmowanie małych fragmentów obrabianego materiału (wiórów). Do czego stosuje się narzędzia monolityczne?

Zastosowanie narzędzi monolitycznych – frezowanie

Można powiedzieć, iż narzędzia monolityczne znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Jeśli chodzi o procesy produkcyjne wykorzystuje się je przede wszystkim w obszarze wiercenia, frezowania, rozwiercania, gwintowania, a także w gwintowania HSS. Narzędzia monolityczne takie jak na przykład frezy wykonywane są z węglików spiekanych. Użycie tego rodzaju materiału do produkcji narzędzi monolitycznych dedykowanych frezowaniu służy zwiększeniu ich trwałości, a tym samym pozwala na obróbkę wielu rodzajów materiałów, nawet tych najbardziej wytrzymałych. Frezy monolityczne stosuje się przede wszystkim wraz z obrabiarkami górno wrzecionowymi oraz centrami obróbczymi CNC.

Zastosowanie narzędzi monolitycznych – wiercenie

Wiercenie jest jednym z kolejnych przykładów procesów skrawania z użyciem narzędzi monolitycznych. Wykonywanie otworów w różnego rodzaju, twardych materiałach – takich jak na przykład stal – byłoby niemożliwe bez użycia tego typu narzędzi. Wiertła monolityczne wykorzystywane są zarówno w małych zakładach stolarskich jak i ogromnych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Specjalnie zaprojektowane wiertła wykonują otwór o przekroju kołowym (najczęściej) i wykazują się dużą odpornością na tarcie. W celu uniknięcia uszkodzenia wiertła konieczne jest odpowiednie odprowadzanie pozostałych, skrawanych materiałów (wiórów) po to, by powierzchnia podlegająca obróbce nie ulegała uszkodzeniom mechanicznym. Istnieje kilka rodzajów wierteł: wstępne, pilotowe, pilotowe pośrednie.

Zastosowanie narzędzi monolitycznych – gwintowanie

Czym jest gwintowanie? Jest to kolejny ze sposobów obróbki różnych materiałów (głównie metali) za pośrednictwem dedykowanych do tego celu narzędzi monolitycznych, czyli narzędzi skrawających. Można więc rzec, iż gwintowanie jest procesem obróbki metalu skrawaniem, którego efektem końcowym jest powstanie gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Otwory gwintujące wykonuje się po to by: utworzyć mechaniczne połączenia, wykreować przełożenie siłowe, a także zmienić ruch obrotowy na ruch postępowy. Wśród rodzajów gwintowania można wyróżnić gwintowanie ręczne, plastyczne, a także maszynowe. Ostatnie z nich możliwe jest z wykorzystaniem stosownych urządzeń wśród których możemy wyróżnić frezarki, tokarki i szlifierki do gwintów.

Więcej o narzędziach monolitycznych przeczytasz na stronie https://www.yg-1.pl/

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa