Silesia Marathon: rekord trasy i ponad 5 tys. biegaczy. Zobacz zdjęcia ze Śląskiego!

Start Silesia Marathonu odbywał się przy Stadionie Śląskim, meta usytuowana była na bieżni Kotła CzarownicFot. Marcin Bulanda

Tysiące uśmiechniętych biegaczy, mnóstwo kibiców na trasie wiodącej ulicami czterech śląskich miast i niezapomniany finisz na Stadionie Śląskim. Zobaczcie zdjęcia z 13. Silesia Marathonu.

Niegdyś Silesia Marathon reklamowany był jako największy bieg w naszym regionie. Teraz to już absolutna krajowa czołówka. W 2021 r. kilka dużych miast – m.in. Kraków, Wrocław, Łódź czy Poznań – zrezygnowało z organizacji biegu na królewskim dystansie, ze względu na niepewną sytuację pandemiczną. Na Śląsku po raz kolejny (podobnie jak przed rokiem) udowodniono, że można stworzyć wielkie święto dla biegaczy.

W 13. edycji Silesia Marathonu z dystansem 42,195 km (przez cztery miasta Chorzów, Katowice, Mysłowice i Siemianowice Śląskie) zmierzyło się niespełna 2200 zawodników. Oprócz tego toczyła się rywalizacja w 16. Silesia Półmaratonie (Chorzów, Katowice, Siemianowice), z udziałem prawie 2700 biegaczy, a także w ultramaratonie (50 km), w którym pobiegło niespełna 300 osób.

Biegi na wszystkich dystansach rozpoczynały się na koronie Stadionu Śląskiego, a metę usytuowano na bieżni w „Kotle czarownic”. Finisz na arenie, na której startowały wybitne postaci światowej lekkoatletyki, w obecności kilku tysięcy kibiców, był niezapomnianym przeżyciem dla każdego ze startujących. Tej przyjemności doświadczyło łącznie niespełna 5200 biegaczy.

W tym roku padł rekord trasy Silesia Marathonu. Andrzej Rogiewicz z Grudziądza jako pierwszy zawodnik w historii „złamał” 2 godziny i 20 minut. Jego wynik to 2:19:07. Poprzedni rekord należał do Kenijczyka Evansa Tanui Kipngeticha (2:21:37 w 2019 r.). Dla Rogiewicza to już trzeci triumf w Silesia Marathonie (wcześniej wygrywał w 2018 i 2020 r.). Wśród pań najszybsza była Iryna Masnyk z Rudy Śląskiej (2:59:00).

Najlepszym chorzowianinem w Silesia Marathonie był Błażej Horzela (2:57:08, 32. miejsce w klasyfikacji generalnej).

W półmaratonie zwyciężyli: Mateusz Mrówka z Radlina (1:11:09) oraz Aleksandra Bańbor z Knurowa (1:29:33), natomiast w ultramaratonie: Filip Inglot z Toszka (3:19:13) oraz Anna Gierak z Katowic (4:03:25).

Z wymagającą trasą na Śląsku zmierzyli się w tym roku m.in. dziennikarka Anita Werner, aktor Jakub Wesołowski oraz poseł Marek Wójcik.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z niedzielnego biegu – ich autorem jest Marcin Bulanda.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa