Reklama:


Franciszkanie zapraszają na odpust i… zbiórkę elektrośmieci

Franciszkanie zapraszają na odpust i… zbiórkę elektrośmieci

W niedzielę 10 października na Klimzowcu odbędzie się uroczystość odpustowa ku czci patrona parafii – św. Franciszka z Asyżu. Wcześniej, w piątek 8 października na przyklasztornym parkingu odbędzie się zbiórka elektrośmieci. Dochód z akcji będzie przeznaczony na wsparcie polskich misjonarzy.

– Mając na uwadze, że Święty Franciszek jest patronem ekologów i dbał o środowisko naturalne, które jest stworzone przez Boga, we współpracy firmą Green Office Ecologic przeprowadzimy zbiórkę elektrośmieci, czyli nieużywanych już sprzętów, często zalegających w naszych domach. W ten sposób chcemy zadbać w środowisko naturalne, a przy okazji chcemy wspomóc materialnie polskich misjonarzy pracujących na całym świecie – tłumaczy o. Jan Bosko Wojas, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie.

Zbiórka odbędzie się na przyklasztornym parkingu (miejsce dedykowane do składowania elektrośmieci zostanie ogrodzone).

Franciszkanie proszą o przynoszenie rzeczy wyłącznie na żwirowy parking ze zdjęcia, na którym wydzielona zostanie specjalna strefa do składowania elektrośmieci.

Co można przynosić? W zasadzie wszystkie sprzęty zawierające elektronikę:

– wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego np. lodówki, pralki, piece elektryczne, mikrofalówki, płyty grzewcze, klimatyzatory itp.
– małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego np. odkurzacze, maszyny do szycia, żelazka, tostery, młynki, golarki, zegarki, wagi itp.
– sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny np. komputery, ekrany, drukarki, klawiatury, laptopy, puste cartridge do drukarek, kalkulatory, telefony itp.
– narzędzia elektryczne np. wiertarki, piły, narzędzia do spawania, lutowania, nitowania, kosiarki i inne sprzęty do prac ogrodowych
– baterie i akumulatory ołowiowe, niklowo-kadmowe i baterie alkaliczne.

Działanie, w które włączyli się Franciszkanie z Klimzowca wpisuje się we współczesne nurty i myśl Kościoła Katolickiego.

– W „Laudato si'” papieża Franciszka jest mowa o tym, że świat, który został stworzony przez Boga jest naszym wspólnym domem i każdy z nas powinien się troszczyć o środowisko – dodaj o. Jan Bosko Wojas.

Zbiórka poza wymiarem ekologicznym ma również aspekt pomocowy. Przychody z akcji są przeznaczone na wsparcie polskich misjonarzy. Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” i firma Green Office Ecologic, które koordynują zbiórki w różnych parafiach, od 2015 roku wsparły już duszpasterzy posługujących w wielu miejscach na świecie takich jak Kamerun, Ekwador, Zambia, Brazylia, Białoruś czy Kazachstan. Pieniądze pozyskane z zebranych elektrośmieci pomogły w przeprowadzeniu kilku ważnych inwestycji takich jak m.in.: budowa studni dla szkoły w Nigerii, wsparcie internatu dla dziewcząt w Boliwii, budowa tanka na wodę w Kenii i zakup nowoczesnych inkubatorów na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Zużyty sprzęt można składować tylko w piątek. Planowany wywóz elektrośmieci nastąpi w sobotę o godzinie 9:30. Wtedy też odbędzie się wspólne sprzątanie okolicy kościoła przed niedzielnym odpustem.

– Serdecznie zapraszamy 10 października na odpust parafialny. Będzie to okazja do modlitwy przez wstawiennictwo św. Franciszka z Asyżu w kościele prowadzonym przez franciszkanów – zapowiada o. Jan Bosko Wojas.

Słowo Boże wygłosi o. Archanioł Borek OFM. Suma odpustowa sprawowana będzie o godzinie 11:00. Nieszpory wraz z odpustową procesją eucharystyczną odprawione będą o godzinie 16:15.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości