Czego dowiemy się po teście PCR na koronawirusa?

Czego dowiemy się po teście PCR na koronawirusa?

Wielu z nas, w którymś momencie życia będzie musiało wykonać test na koronawirusa. Nie ma się temu co dziwić, gdyż choroba ta rozprzestrzenia się naprawdę błyskawicznie, a weryfikacja tego, kto jest nią zarażony jest potrzebna do walki z nią.

Bardzo popularnym testem wykrywającym koronawirusa jest test PCR. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, w jaki sposób wykonuje się taki test oraz w jaki sposób należy odczytywać jego wynik.

Test PCR – co to właściwie jest?

Każdy, kto chce wykonać test PCR na koronawirusa, powinien wiedzieć czym właściwie taki test jest. Okazuje się bowiem, że współcześnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele testów i każdy z nich posiada nieco inne cechy charakterystyczne. Co do zasady, testy na COVID-19 można podzielić na dwa rodzaje. Wyróżnia się więc testy serologiczne, testy antygenowe, a także testy molekuralne. Jeżeli chodzi o testy serologiczne, polegają one po prostu na oznaczeniu w krwi osoby podejrzanej o zachorowanie charakterystycznych przeciwciał. Są one produkowane przez nasz układ odpornościowy, jeżeli doszło do styczności z koronawirusem. Test PCR należy jednak do testów molekuralnych. Atutem testów PCR jest bez wątpienia wysoka czułość. Z tego też względu, tego rodzaju testy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Kiedy warto wykonać test PCR?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakich okolicznościach należy wykonać test na koronawirusa. Tymczasem okazuje się, że test ten należy wykonywać naprawdę w wielu przypadkach. Przede wszystkim jest on zalecany osobom podejrzanym o zachorowanie. Jeżeli więc występują u nas charakterystyczne symptomy infekcji, takie jak katar, kłopoty z oddychaniem czy kaszlem, najlepiej byłoby wykonać test. Test PCR warto wykonać także wówczas, gdy objawy nie występują, ale doszło do kontaktu z osobą chorą lub podejrzaną o zachorowanie. Warto mieć bowiem świadomość tego, że koronawirus u niektórych osób może przebiegać bezobjawowo. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jaki jest czas oczekiwania na test PCR. Okazuje się, że wynik może być już dostępny tego samego dnia. Wiele zależy jednak od tego, w jakim laboratorium wykonujemy badanie. Warto nadmienić, że możliwe jest wykonanie tego badania prywatnie. Dzięki testowi PCR możemy dowiedzieć się czy jesteśmy zarażeni, czy też nie. Wynik dodatni świadczy o zakażeniu COVID-19, a wynik ujemny oznacza, że do zarażenia prawdopodobnie nie doszło. Niestety, nie może on wykluczyć na sto procent zakażenia koronawirusem. Test PCR może dać również wynik nierozstrzygający. W przypadku wyniku ujemnego oraz nierozstrzygającego, test PCR należy powtórzyć. W przeciwnym bowiem razie niemożliwe będzie określenie tego, czy chorujemy na koronawirusa, czy też nie. Szczególną ostrożność należy zachować wówczas, gdy test nie daje pozytywnego wyniku, ale występują objawy charakterystyczne dla rozwoju choroby. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy rozwija się u nas choroba i nie wiemy, czy warto byłoby wykonać test, skontaktujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa