Lekcja inna niż wszystkie. Same nie wiedziały, że potrafią tak mówić

Lekcja inna niż wszystkie. Same nie wiedziały, że potrafią tak mówić

W 45 minut zaprojektowali nowe aranżacje dla swoich ubrań, wykonali niezbędne przeróbki, a na koniec opowiedzieli o tym w obcym języku. Tak niedawno wyglądała lekcja angielskiego drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie.

To miała być kolejna, normalna lekcja języka angielskiego. Obchodzony 26 września Europejski Dzień Języków, zainspirował nauczycielkę, do przygotowania czegoś innego niż zwykle. W wyznaczonym terminie uczniowie przynieśli bibułę, wstążki i inne materiały potrzebne do zrobienia… nowych ubrań. Kiedy wprowadzili kluczowe poprawki odbył się swoisty pokaz mody, w trakcie którego dzieci po angielsku opowiedziały o swoich nowych kreacjach. Efekt można zobaczyć na filmie udostępnionym niżej.

– Pomyślałam żeby wprowadzić coś innego niż tylko książka i ćwiczenia. To oczywiście też jest ważne, ale chciałam żeby uczniowie wykazali się kreatywnością i sprawczością. Najważniejsze było jednak pokazanie im, że już w 2 klasie mogą mówić – mówi Dominika Kopczyńska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie.

Dzięki temu działaniu dzieci w niecodzienny sposób doświadczyły tego, że język daje możliwość wypowiedzenia się i komunikowania.

– Czasami uczniowie siedząc w szkolnej ławce z podręcznikiem tego nie widzą, dlatego staram się szukać różnych rozwiązań. Metod skutecznych ale innych niż te standardowe – tłumaczy Dominika Kopczyńska

Drugoklasiści bardzo pozytywnie zareagowali na nowy format lekcji, a ich zaangażowanie przerosło oczekiwania nauczycielki.

– Dzieci potrafią zaskakiwać. Sami czasem nie wiemy, jak bardzo się starają i jak poważnie się przygotowują. Na lekcję każdy przyniósł przybory, dodatkowe materiały i bibułę, z których później przerabialiśmy ubrania – opowiada Dominika Kopczyńska.

Dobra zabawa i rozbudzanie kreatywności były tylko dodatkami na drodze do celu, jakim jest rozwój kompetencji językowych. Publikacja filmu w mediach społecznościowych sprawiła, że o ich postępach szybko mogli przekonać się również rodzice i cała szkolna społeczność.

– Dzieci bardzo pozytywnie zareagowały na opublikowany film, były bardzo zadowolone. Aż same były w szoku, że tak potrafią tak mówić po angielsku – kończy Dominika Kopczyńska.

Osoby, które zaciekawił temat „Dnia Mody” w SP nr 21 mogą obserwować językowe poczynania uczniów za pośrednictwem facebookowej strony Language Freaks SP21 Chorzów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa