Tydzień z kulturą wysoką. Od środy rusza festiwal Jazz & Literatura

Tydzień z kulturą wysoką. Od środy rusza festiwal Jazz & Literatura

To będzie tydzień pełen jazzowych spotkań najwyższej próby. W ramach festiwalu Jazz & Literatura odbędą się 3 koncerty i spotkanie autorskie.

Festiwal zainauguruje czwartkowe spotkanie z Pawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym czasopisma Jazz Forum, w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu znajdującej się na chorzowskim rynku w Pavilonie A. Dyskusja odbędzie się wokół tematu „O Tyrmandzie i jazzie”.

Nie ma nikogo w Polsce, kto wie z autopsji tyle o świecie jazzu, co Paweł Brodowski i jest jedynym polskim dziennikarzem, któremu Tyrmand, będąc już przez 20 lat na emigracji, udzielił wywiadu. O trwającej kilka lat korespondencji, przyjaźni i ostatnim przed śmiercią Tyrmanda wywiadzie Paweł Brodowski opowie nam na spotkaniu w chorzowskiej Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu.

Początek o godzinie 19:00.

Dzień później, czyli w piątek 15 października kolejny dzień festiwalowych emocji. Tym razem, za sprawą muzyki na żywo. W Miejskim Domu Kultury Batory wystąpi wielokrotnie nagradzany polski kolektyw EABS jest obecnie powszechnie uważany za jeden z najbardziej ekscytujących i uznanych zespołów jazzowych z Europy Środkowo-Wschodniej (nominacja do Paszportów Polityki i Odkryć Empiku za 2020 rok). Nowe pokolenie muzyków dokonało prawdziwego renesansu gatunku, kolejny raz wyprowadzając go z undergroundu do głównego nurtu, poszerzając zainteresowanie nim o nowe grupy odbiorców. Ta sama misja przyświeca muzykom wrocławskiego zespołu EABS, który od 2012 pracuje nad koncepcją “rekonstrukcji z dekonstrukcji”, redefiniując często klasyki sprzed kilkudziesięciu lat zderzając je z najnowszymi gatunkami współczesnej muzyki miejskiej, tworząc zupełnie nową jakość i autorskie brzmienie. Możliwe, że wielu powie, że to już nie jest jazz, ale czasami trzeba coś zburzyć, żeby na starych fundamentach stworzyć coś zupełnie nowego. O unikalności EABS decyduje jednak nie tylko instrumentalna maestria i aktualność ich języka wypowiedzi, ale również hip-hopowa proweniencja oraz społeczno-polityczne zaangażowanie.

Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety dostępne są w cenie 45 zł przedsprzedaż i 55 zł w dniu wydarzenia.

W sobotę festiwal przeniesie się do Siemianowickiego Centrum Kultury (Park Tradycji), gdzie o godzinie 19:00 koncert zagra Anna Gadt & Mateusz Kołakowski Duo.

Na zakończenie festiwalu jazzowe dźwięki ponownie wybrzmią w Chorzowie, tym razem w Starochorzowskim Domu Kultury. Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół PIKSELE | Brzoska / Markiewicz / Arbuziński, czyli muzyczny eksperyment łączący poezję z elektroniką i trąbką w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Zespół został założony w 2020 r. przez poetę Wojciecha Brzoskę, producenta Arbuza Arbuzińskiego oraz trębacza Marcina Markiewicza.

Tematem przewodnim koncertu będą kompozycje słowno-muzyczne, pochodzące z najnowszego albumu PIKSELI zatytułowanego Martwe. Płyta Martwe oparta jest na elektronicznych brzmieniach, lirycznej trąbce i mocno niepokojących wierszach. To poetycki, pandemiczny „trip-hop” – o samotności, utracie i przemijaniu, chwilami nieco psychodeliczna, miejska podróż w „seledynowy jazz” – w poszukiwaniu akceptacji i równoprawnej miłości. Transowe, „melogadane” wiersze o tęsknocie za minionym, o potrzebie bliskości, o lęku przed nieuchronnym zerwaniem pomiędzy światem żywych i umarłych. Bilety: 20 zł (25 w dniu koncertu).

Na scenie wystąpią:
Wojciech Brzoska – wokal,
Marcin Markiewicz / Cozerski – trąbka,
Arbuz Arbuziński – elektronika.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa