„Czułam się jak w filmach”. Sukces Chorzowianki na festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”

„Czułam się jak w filmach”. Sukces Chorzowianki na festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”

Zakończyła się 24 edycja festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”. W miniony weekend, na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu, 9 osób uczestniczących w finałowej gali wykonało autorskie interpretacje piosenek artystki. W tym gronie była 17-letnia Martyna Guzy z Chorzowa, która zajęła 3 miejsce.

Festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej” to prestiżowe wydarzenie, które od ponad dwóch dekad przyciąga wielu młodych twórców, profesjonalnych aktorów i wokalistów zafascynowanych tekstami poetki. Finałowe koncerty i galę (8-10 października) poprzedziły eliminacje i dwa wstępne etapy konkursu, które chorzowianka przeszła z wyróżnieniem.

Jury finałowego etapu Konkursu w składzie: Paweł Dampc, Janusz Grzywacz, Maja Kleczewska, Agata Passent, Jan Wołek – po wysłuchaniu 9 października 2021 roku dziewięciu podmiotów muzycznych – ogłosiło werdykt. Główna Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego w wysokości 15000 PLN powędrowała na ręce Julii Mika, laureatką II miejsca z nagrodą pieniężną w wysokości 7000 PLN została Jagoda Pawlik, a III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 5000 PLN, przypadły najmłodszej w finałowym gronie, 17- letniej Martynie Guzy. Poza głównymi nagrodami, Jury postanowiło przyznać jeszcze trzy wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody rzeczowe od firmy Solar Company, Apart, Dr Irena Eris.

Chorzowianka estradowe umiejętności udoskonala w ramach zajęć teatralnych w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Chorzowie, którego jest uczennicą, a wokalny talent szlifuje na spotkaniach Studia Artystycznego BANDA Rabanda. Ostatnie miesiące upłynęły jej na ćwiczeniach pod okiem instruktorki Adrianny Noszczyk i przygotowaniach do festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

– Przygotowując się do występu dużo szukałam, czytałam poezje Osieckiej. Wiele godzin rozglądałam się za czymś wartościowym, co jednocześnie osobiście mnie dotyka i jest czymś, co chciałabym przekazać ludziom. Wydaje mi się, że to najważniejsze przy utworach poetyckich i aktorskich – opowiada Martyna Guzy zapytana o wybór repertuaru.

Ostatecznie, z bogatego repertuaru tekstów Osieckiej chorzowianka do występu na finałowej gali przygotowała dwa utwory: „Ucisz serce” (wykonywany z bandem) i „Piosenka o maskaradzie” (zaprezentowany z akompaniamentem orkiestry).

– To teksty bliskie mojemu życiu, a „Piosenka o maskaradzie”, szczególnie teraz, w dobie pandemii i Internetu, jest bardzo aktualna. Według mnie nie jest ważne to jak się ubieramy i co pokazujemy tylko na zewnątrz, ale to co mamy w środku. Zainspirowała mnie odwaga osób, które mimo hejtu idą w swój styl – uzasadnia swój wybór Martyna Guzy.

Występ na poznańskiej imprezie przyniósł jej pierwszy jak dotąd, tak duży sukces i cenne doświadczenie sceniczne.

Jestem bardzo szczęśliwa. Jeszcze rok temu nie powiedziałabym, że znajdę się w tym gronie, wśród profesjonalistów. To było niesamowite przeżycie i świetne doświadczenie – pierwszy raz stanęłam na takiej scenie, z odsłuchem, całym zespołem i obsługą techniczną. Spotkałam tam wiele niezwykle utalentowanych ludzi. To było wspaniałe, czułam się jak w filmach – komentuje Martyna Guzy.

Sukces na ogólnopolskim festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” to duże wyróżnienie dla młodej chorzowianki, która teraz planuje skupić się na wcześniej ustalonych celach.

– Teraz zamierzam skupić się na nauce i szkole, póki jeszcze nie wróciliśmy do trybu zdalnego. Plany na przyszłość? Chciałabym dalej się rozwijać, może zagrać w profesjonalnym spektaklu. Na ten moment moim głównym celem jest przygotowanie do egzaminów do szkoły aktorskiej – mówi Martyna Guzy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa