Współpraca Skansenu z Muzeum Etnograficznym w Tbilisi

Współpraca Skansenu z Muzeum Etnograficznym w Tbilisi

Skansen odwiedziła delegacja gruzińskich muzealników i urzędników zarządzających kulturą. Wizyta dyrektor Muzeum Etnograficznego w Tbilisi, Nino Chipashvili, jest odpowiedzią na list intencyjny dyrektora chorzowskiego muzeum, dr Artura Madalińskiego, w sprawie nawiązania współpracy.

Muzeum Etnograficzne na Wolnym Powietrzu w Tbilisi jest jedną z najważniejszych gruzińskich instytucji chroniących dziedzictwo kultury ludowej. Kaukaska delegacja przyjechała do Polski na zaproszenie Muzeum Narodowego w Krakowie. Przy tej okazji jej członkowie odwiedzili również Chorzów, aby zobaczyć, jak na co dzień funkcjonuje muzeum typu skansenowskiego w Polsce.

– Naszych gości interesowały nie tylko obiekty muzealne i ekspozycja na wolnym powietrzu, ale też wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem instytucji: od zarządzania, przez wyposażenie pracowni konserwatorskiej, po zajęcia edukacyjne i działania promocyjne – tłumaczy Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Muzeum Etnograficzne na Wolnym Powietrzu w Tbilisi zostało założone w 1966 roku przez gruzińskiego etnografa Giorgiego Chitaię. Zajmuje 52 hektary i gromadzi ponad osiem tysięcy artefaktów pochodzących z 14 regionów Gruzji. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych gruzińskich muzeów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości