Reklama:


Historia spotyka się teraźniejszością. Arcelor Mittal partnerem Muzeum Hutnictwa

Historia spotyka się teraźniejszością. Arcelor Mittal partnerem Muzeum Hutnictwa

W towarzystwie władz miasta, Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa oraz Sanjay Samaddar, prezes Zarządu ArcelorMittal Poland, podpisali list intencyjny dotyczący współpracy obu podmiotów.

Muzeum Hutnictwa pierwszych gości ma przyjąć już w listopadzie, a w budynku trwają jeszcze ostatnie przygotowania obiektu do oficjalnego otwarcia. Jedną z pierwszych osób, które zwiedziły powstającą wystawę był Sanjay Samaddar, prezes Zarządu ArcelorMittal Poland.

– Spacer po budynku i oglądanie powstającej ekspozycji bardzo mnie poruszyły, gdyż hutnictwo to bardzo bliski mi temat. Cieszę się, że wystawa opowiada o historii, a kończy się na współczesności. Myślę, że Muzeum Hutnictwa nie tylko będzie pielęgnować pamięć o przemysłowym dziedzictwie miasta, ale odegra rolę w teraźniejszości i zainspiruje młodych ludzi do spróbowania swoich sił w tej branży – mówi Sanjay Samaddar, prezes Zarządu ArcelorMittal Poland.

Prezes koncernu zaznaczył, że jest żywo zainteresowany tym co będzie działo się w Muzeum Hutnictwa oraz zapewnił o wielopoziomowym zaangażowaniu ArcelorMittal Poland w działalność nowopowstałej placówki. W trakcie spotkania padła m.in.: propozycja poszerzenia oferty o możliwość zwiedzania działających zakładów spółki. Ponadto, Tomasz Ślęzak, członek Zarządu ArcelorMittal Poland na ręce Adama Kowalskiego, dyrektora Muzeum, przekazał pamiątki i archiwalne zdjęcia pracowników ArcelorMittal.

– Tu 220 lat temu powstała huta i wraz z nią rozwijało się nasze miasto. Poniekąd tu zaczęła się jego historia i tutaj też zatacza swoje koło. Dzisiaj miasto zadbało o to, aby te wspomnienia i ta historia miały swoje miejsce w tym budynku. Liczymy na mnóstwo zwiedzających, bo jest to jedyne muzeum hutnictwa w Polsce – komentuje Andrzej Kotala, prezydent miasta Chorzów.

W trakcie zwiedzania ekspozycji będzie można poznać cały hutniczy proces – od wytopu stali, po pracujące maszyny i produkt finalny.

– Mamy nadzieję, że nasza współpraca z ArcelorMittal będzie się rozwijała i również z innych zakładów hutniczych w Polsce napłyną do nas ciekawe eksponaty i wspomnienia – dodaje Andrzej Kotala.

– To dla mnie ważny moment i jestem bardzo wzruszony. Cieszę się, że nasza praca nie tylko będzie pielęgnować pamięć o przemysłowym dziedzictwie miasta, ale ma również szansę wpływać na teraźniejszość – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

Muzeum Hutnictwa otworzy się dla zwiedzających dokładnie za miesiąc, w sobotę 27 listopada.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości