Reklama:


W Maciejkowicach stanął pierwszy w Chorzowie… książkomat!

W Maciejkowicach stanął pierwszy w Chorzowie… książkomat!

W Maciejkowicach można wypożyczać książki przez całą dobę. Nowe urządzenie działa jak paczkomat – książki zamawia się za pomocą systemu bibliotecznego. Wystarczy przy zamówieniu zaznaczyć Filię nr 2 i po pewnym czasie odebrać z książkomatu.

Do dyspozycji użytkowników jest 30 tysięcy tytułów. Zamówione przez czytelników pozycje będą będą dostarczane do urządzenia trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki. Wybrane książki można odbierać w urządzeniu, które znajduje się przy wejściu do budynku Szkoły Podstawowej nr 25 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Głównej 21.

– Nasza filia przestała funkcjonować w tym miejscu 3 lata temu. Wynikało to z potrzeb lokalowych Szkoły Podstawowej nr 25. Przez ten czas szukaliśmy odpowiedniego miejsca, były różne propozycje, ale nie wszystkie miejsca nadawały się do zaadaptowania na potrzeby biblioteki. Wtedy wpadłam na pomysł umieszczenia tutaj książkomatu – tłumaczy Beata Kaczmarek, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.

Książkomat przeszedł już pierwsze testy, a o jego działaniu mogli się już przekonać m.in.: Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa, Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Chorzów, a także członkowie Rady Osiedla Maciejkowice oraz Beata Kaczmarek, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.

Pulpit jest wyraźny i przejrzysty, a jego obsługa bardzo intuicyjna. Jak w praktyce wygląda korzystanie z książkomatu można zobaczyć w filmie MBP zamieszczonym poniżej.

Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać również ci, którzy zmagają się z wykluczeniem technologicznym. Osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami będą mogły składać zamówienia drogą telefoniczną pod numerem 789 325 529 w godzinach pracy fili – w poniedziałek i wtorek między godziną 9:00 a 15:00, od środy do piątku między godziną 11:30 a 19:00.

– Dla seniorów przygotowaliśmy ofertę specjalną korzystania z książkomatu – bez konieczności użycia komputera lub smartfona. Wychodzimy na przeciw potrzebom dzielnicy. Wkrótce rozpoczniemy lokalną kampanię informacyjną, żeby wszyscy dowiedzieli się jak korzystać z nowego urządzenia- wyjaśnia Beata Kaczmarek.

Z uwagi na konieczność transportu i gwarancje zwrotu właściwych książek, czynność zwrotu w książkomacie nie jest jednoznaczna z wyrejestrowaniem w systemie bibliotecznym. Książki zwrócone do książkomatu, zostaną wyrejestrowane z konta czytelnika po dokonaniu odpisu w systemie przez bibliotekarza.

– To nowość technologiczna zarówno dla czytelników jak i dla nas, pracowników bibliotek. Na razie niewiele placówek w Polsce może się pochwalić takim rozwiązaniem. Moi marzeniem jest, to aby książkomat się przyjął i ludzie chętnie z niego korzystali – dodaje Beata Kaczmarek.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości