Wielomilionowa inwestycja w chorzowskim ZOO. Poczujemy się jak w lesie deszczowym

Wielomilionowa inwestycja w chorzowskim ZOO. Poczujemy się jak w lesie deszczowym

Las deszczowy, unikatowe w skali Polski przedsięwzięcie zrealizowane zostanie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek 26 października. Zadanie w ramach unijnego programu JESSICA kosztować będzie 17,4 mln zł.

W konferencji prasowej, której zwieńczeniem było, podpisanie umowy wzięli udział: Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego, Maciej Gabryś, Wiceprezes Parku Śląskiego, Marek Mitrenga, Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz wykonawca Michał Muc, Prezes Przedsiębiorstwa Maximus.

–Pawilon, gdzie znajdzie się las deszczowy, zwiedzać będzie można z poziomu parteru i pierwszego piętra. Nasi goście będą mogli obcować tutaj nie tylko z florą, ale również ze fauną. Spacerując spotkamy: wydrę amerykańską, mrówkojady, wyjce, leniwce oraz kapibary, które występują w Ameryce Południowej– wylicza Marek Mitrenga, Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Las deszczowy stanie się ekspozycją niepowtarzalną. Obecnie nie ma takiego miejsca w ogrodach zoologicznych w kraju. Obiekt ma być całoroczny. W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent.

Zadanie zrealizowane zostanie w dawnym pawilonie „Żyrafiarni”. Obiekt wybudowany został w 1970 roku, to do niego jako pierwsze w Polsce wprowadziły się żyrafy i nosorożce.

Nowa inwestycja była niezwykle ważna, gdyż chorzowskie żyrafy były wtedy pierwszymi i jedynymi żyrafami w Polsce. Co więcej, Śląskie Zoo mogło się pochwalić dużymi sukcesami w hodowli tego gatunku – to właśnie w Chorzowie, w 1964 r. na świat przyszła pierwsza żyrafa w Polsce. W późniejszym czasie zwierzęta te rozmnażały się na Śląsku regularnie.

Budynek od 3 lat pozostaje nieużywany (zwierzęta przeniesiony zostały do nowych obiektów), teraz czeka go gruntowana modernizacja. Wykonawca: Przedsiębiorstwo Maximus z Siemianowic Śląskich na realizację zadania będzie miało 420 dni od czasu przekazania placu budowy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa