Reklama:


Nie zastrzegł skradzionych dokumentów. Dzięki temu złodzieje wyłudzili kredyty

Nie zastrzegł skradzionych dokumentów. Dzięki temu złodzieje wyłudzili kredyty

Kryminalni z chorzowskiej dwójki namierzyli i zatrzymali złodziei, którzy okradli 38-latka. W toku postępowania śledczy ustalili, że nie było to ich jedyne przewinienie. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Teraz o ich losie zadecyduje sąd, za te przestępstwa grozi im nawet 8-letni pobyt w więzieniu.

18 października do dyżurnego Komisariatu Policji II w Chorzowie przyszedł 38-letni mieszkaniec miasta, który powiadomił, że został okradziony. Nie był on w stanie podać żadnych szczegółów, tylko wskazał prawdopodobne miejsce oraz opisał skradzione mienie. Jak wynikało z zawiadomienia, złodzieje ukradli nie tylko telefon, ale również portfel z pieniędzmi, dokumentami i kartą bankomatową. Sprawą zajęli się kryminalni z chorzowskiej dwójki. Jak ustalili, złodzieje nie tylko okradli 38-latka, ale posługując się jego kartą, płacili w różnych sklepach, a na podstawie skradzionych dokumentów, których niestety pokrzywdzony nie zastrzegł, wyłudzili kredyty.

Dzięki wnikliwej analizie zabezpieczonych monitoringów oraz wytężonej pracy operacyjnej namierzyli oni i zatrzymali złodziei. Okazali się nimi być 33 i 41-letni mieszkańcy miasta. Mężczyźni usłyszeli w sumie 20 zarzutów. Decyzjom prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem. Teraz o ich losie zadecyduje sąd, za te przestępstwa grozi im nawet 8-letni pobyt w więzieniu.

W przypadku utraty dokumentów należy niezwłocznie:

– zastrzec je w systemie Dokumenty Zastrzeżone (jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży, powiadomić policję)

– wyrobić nowy dokument

Ważne

Aby szybko zastrzec utraconą kartę płatniczą, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828. Zastrzeżenie dokumentu możliwe jest dzięki ogólnopolskiej bazie danych „Dokumenty Zastrzeżone”, w której zastrzec można dokumenty potwierdzające naszą tożsamość. Należą do nich m.in.:

– dowód osobisty,

– paszport,

– prawo jazdy,

– książeczka wojskowa,

– książeczka marynarska,

– dowód rejestracyjny,

– karta pobytu,

– karty płatnicze.

Jak działa system?

Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim bankom uczestniczącym w systemie, korzystają z tego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska oraz szereg innych firm i instytucji. Dokumenty sprawdzić mogą miedzy innymi pośrednicy finansowi, notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agenci pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

Dokumenty zastrzec może każdy w dowolnej placówce swojego banku, natomiast jeżeli ktoś nie posiada rachunku bankowego, powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia także od osób nie będących jego klientami.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa