Reklama:


Chorzowskie spotkania z ks. Janem Machą

Chorzowskie spotkania z ks. Janem Machą

W sobotę 20 listopada kapłan-męczennik z Chorzowa zostanie wyniesiony na ołtarze – beatyfikacja odbędzie się w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń związanych z osobą księdza Jana Machy.

Urząd Miasta w Chorzowie wraz z parafią pw. św. Antoniego Padewskiego organizują spotkanie z księdzem dr hab. Damianem Bednarskim – postulatorem procesu beatyfikacyjnego chorzowianina księdza Jana Machy. Wydarzenie odbędzie się w krypcie kościoła pw. św. Antoniego w Chorzowie, ul. Mikołaja Kopernika 1 już w środę – 10 listopada 2021 roku o godzinie 19:00. Następnie w środę 17 listopada odbędzie się panel dyskusyjny „Życzeniem moim było pracować dla Niego” z udziałem ks. dr. hab. Damiana Bednarskiego, prof. Grzegorza Bębnika i dr Jacka Kurka. Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu „Kolory Śląska”. Początek o godzinie 18:00 w Starochorzowskim Domu Kultury.

Dzień przed beatyfikacją kapłana z Chorzowa Starego, czyli w piątek 19 listopada, odbędzie się Młodzieżowy Rajd Rowerowy Śladami Księdza Jana Machy. Uczestnicy odwiedzą cztery punkty związane z postacią Sługi Bożego ks. Jana Machy:

  • Zespół Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie – siedziba dawnego Neoklasycznego Gimnazjum im. Odrowążów do którego uczęszczał ksiądz Jan Macha;
  • sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej – parafia, w której ks. Jan Macha pełnił posługę kapłańską;
  • areszt Śledczy przy ul. Mikołowskiej w Katowicach – miejsce kaźni ks. Jana Machy;
  • cmentarz parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie – symboliczne miejsce pochówku ks. Jana Machy.

Wydarzenia związane z przybliżaniem postaci ks. Machy będą miały również wymiar artystyczny. W poniedziałek 22 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury o godzinie 19:00 będzie można zobaczyć spektakl tańca współczesnego „HANIK 1257”, w wykonaniu Teatru Cordis.

Pod koniec listopada odbędzie się wycieczka śladami kapłana-męczennika. W programie jest przejazd autokarem do Chorzowa Starego i spacer z przewodnikiem. Na trasie m.in. dom rodzinny przy ul. Bożogrobców 44, kościół pw. św. Marii Magdaleny, SP nr 24, stary cmentarz parafialny, budynek dawnego “Sokoła”, ZST nr 2
Miejsce spotkania: przy tężni na Placu Hutników. Wycieczka organizowana będzie w trzech terminach: 23.11, 24.11 i 3.12, godz. 16.00. Uczestnictwo bezpłatne. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 32 4165313 lub 32 4165620. Ilość miejsc ograniczona.

Osoby zainteresowane biografią kapłana zachęcamy do zapoznania się z opublikowanym w tym miejscu tekstem.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości