Nowoczesny patriotyzm chorzowskich biegaczy. 11 Listopada posprzątali trasę biegu

Nowoczesny patriotyzm chorzowskich biegaczy. 11 Listopada posprzątali trasę biegu

Widelce, pieluchy, baterie, namiot, opony, kable, dywany, kilkadziesiąt puszek, butelek plastikowych i szklanych – łącznie 13 worków śmieci w Święto Niepodległości usunęli z trasy Biegu Dwóch Szybów jego organizatorzy.

Do wydarzenia pozostały już tylko 2 dni, a Święto Niepodległości było jedną z ostatnich okazji, aby dokładnie przygotować trasę biegu. Mimo, że organizatorzy wcześniej oczyścili już wybrane miejsca, to 11 Listopada znów mieli ręce pełne roboty.

– Meldujemy, że trasa VII Biegu Dwóch Szybów została posprzątana! Nie było łatwo… mimo, że sprzątaliśmy te same odcinki trasy (okolice linii kolejowej w Bytkowie i ścieżki po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej), gdzie zebraliśmy już kilka worków śmieci dwa tygodnie temu – relacjonuje Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu”.

Wczorajsza akcja ChSBD „W Ruchu” nie była przypadkowa. To nie tylko ostatnie szlify organizacyjne przed ważną imprezą, ale również dobry przykład nowoczesnego patriotyzmu.

– Ale mimo wrażenia, że to syzyfowa praca – cieszymy się z widoku czystszej, a przede wszystkim bezpieczniejszej trasy. Oraz z tego, że nasz plogging przypadł akurat na Święto Niepodległości. W naszym odczuciu troska o najbliższe otoczenie to najlepsza forma codziennego patriotyzmu – tłumaczy ChSBD „W Ruchu”.

W przypadku chorzowian troska o środowisko nie sprowadza się do jednorazowego działania promocyjnego. Organizatorzy Biegu Dwóch Szybów podchodzą do sprawy kompleksowo i starają się, aby ich wydarzenie było neutralne dla otoczenia.

Podobnie jak podczas V edycji Biegu Dwóch Szybów w 2018 roku, tym razem do punktu odżywczego ponownie zamówiono kubki, które nie są wykonane z plastiku, tylko tworzywa w pełni biodegradowalnego, m.in. z PLA pozyskanego się z mączki kukurydzianej. Kubki jednorazowe wykonane z PLA rozkładają się w ciągu 75-80 dni. Także ciepły posiłek po Biegu Dwóch Szybów będzie serwowany w biodegradowalnych miskach i z drewnianymi łyżkami.

– Tego typu opakowania są droższe od plastikowych, ale nie ma nic cenniejszego niż życie i zdrowie. A ograniczając użycie jednorazowych plastikowych opakowań, możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska, a co za tym idzie – funkcjonowania wszystkich zamieszkujących naszą Planetę stworzeń – informuje ChSBD „W Ruchu”.

Do przyjęcia proekologicznej postawy namawiani są również uczestnicy nadchodzącego wydarzenia.

– Zachęcamy wszystkich Biegaczy do używania własnych bidonów i rezygnacji z jednorazowego plastiku, a także w ogóle ograniczenia używania plastikowych opakowań. Oczywiście w punkcie odżywczym będzie także możliwość uzupełnienia wodą własnego bidonu/flaska. Do zmiany rzeczywistości na lepsze nie potrzeba wiele, a najlepiej zacząć od drobnych zmian w swoim najbliższym otoczeniu – kończy ChSBD „W Ruchu”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa