Nowi mieszkańcy chorzowskiego ZOO

Nowi mieszkańcy chorzowskiego ZOO

5 listopada był niezwykle ważnym dniem dla Amalii i Aslana – panter śnieżnych mieszkających w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. W piątek zwierzęta wyjechały do Zoo Brasov w Rumunii, a na ich miejsce przyjechali Lohlan i Venla.

Równocześnie odbył się transport nowych osobników i utworzenie pary hodowlanej. Nowe osobniki przyjechały do Chorzowa z dwóch różnych ogrodów zoologicznych zgodnie z decyzją koordynatora gatunku.

Samica o imieniu Venla urodziła się 29 kwietnia 2013 r. w Moskiewskim Zoo. Stamtąd trafiła do Ähtäri Zoo (Finlandia), a następnie do Zoo w Kownie na Litwie, skąd w sierpniu przyjechała do Chorzowa. Uważni obserwatorzy mogli czasem zauważyć ją na bocznym wybiegu, gdzie aklimatyzowała się do nowego miejsca i poznawała opiekunów. Obecnie samica przebywa na głównym wybiegu, zajmowanym do tej pory przez Amalię i Aslana.

Samiec – Lohlan – dołączył do Venli w ubiegły piątek, tuż po wyjeździe Amalii i Aslana. Urodził się 26 kwietnia 2012 r. w Parc Zoologique d’Amneville we Francji. W 2015 r. przeniesiony został do zoo w La Palmyre, skąd przyjechał do Chorzowa. Aby dać mu czas na aklimatyzację i możliwość spokojnego poznania nowego otoczenia, Lohlan początkowo przebywał będzie na bocznym wybiegu, który nie jest dostępny dla wzroku zwiedzających. Gdy tylko samiec przyzwyczai się do nowego miejsca, zostanie przeniesiony na drugi główny wybieg. Wtedy też podjęte zostaną próby połączenia go z samicą.

Dlaczego takie działania były konieczne?

Wiosną 2021 r. oficjalnie oddany do użytku został nowy obiekt dla panter śnieżnych, który powstał dzięki środkom pozyskanym z I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Woliery zostały zaprojektowane tak, by zapewnić odpowiednie warunki nie tylko do przebywania irbisów, ale także do ich rozmnażania. Aslan i Amalia – pantery śnieżne, które do tej pory przebywały w chorzowskim zoo, nie stanowiły pary hodowlanej – dlatego nie można było przystąpić do ich rozrodu.

– Dotychczasowy obiekt nie dawał nam możliwości rozmnażania tego gatunku, stąd możliwe było przebywanie u nas tych osobników. Aby móc aktywnie uczestniczyć w programie hodowlanym i działając na rzecz ochrony tego gatunku w pełni wykorzystać możliwości nowego obiektu, konieczna była wymiana osobników w celu utworzenia pary hodowlanej. Nowy obiekt uznawany jest za wzorcowy przykład wybiegów dostosowanych do hodowli panter śnieżnych. Nic więc dziwnego, że w tak krótkim czasie koordynator hodowli gatunku wydał rekomendację wymiany osobników i utworzenia w naszym zoo pary hodowlanej – informuje Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Venla i Lohlan są parą stworzoną zgodnie z rekomendacją koordynatora hodowli panter śnieżnych w EAZA.

– Mamy nadzieję, że ich połączenie przebiegnie pomyślnie i za jakiś czas będziemy mogli pochwalić się nowymi przychówkami tego gatunku – tłumaczy chorzowskie ZOO.

Pantery śnieżne będą obecnie drugim po gepardach gatunkiem dużych kotów rozmnażanych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa