Reklama:


Międzypokoleniowe święto Batorowców

Międzypokoleniowe święto Batorowców

W auli III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie im. Stefana Batorego odbyła się 24 gala przyznania Honorowych Statuetek Batorego. Wyróżnienia otrzymały dziś również osoby nagrodzone statuetką w 2020 roku.

Gala Honorowych Statuetek Batorego po raz 8 była połączona z obchodami „Dnia Patrona”. Z tej okazji w murach szkoły doszło do nietypowej zamiany – część lekcji poprowadzili dziś absolwenci Batorego.

– Mieliśmy przyjemność zaprosić do szkoły grupę niesamowitych, utalentowanych, młodych ludzi. Wśród nich znaleźli się naukowcy, przedsiębiorcy i artyści, a wszyscy są naszymi absolwentami. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tego spotkania, prelegenci mogli stanąć z drugiej strony katedry, a nauczyciele mogli zobaczyć, jak do prowadzenia zajęć podchodzą młodzi ludzie. To było bardzo ciekawe doświadczenie dla nas wszystkich – relacjonuje Ewa Noworzyn-Pilch z III LO, inicjatorka spotkania.

Organizatorzy postanowili urozmaicić spotkanie, decydując się na przydzielenie prelegentów do klas, których profil nauczania różni się od zainteresowań prowadzącego i tematyki wykładu.

– Bardzo rzadko udaje się nie stygmatyzować klasy ze względu na rozszerzenia. Wydaje się, że do klasy humanistycznej trzeba przydzielić osobę, która reprezentuje humanistyczne zainteresowania. W tym roku postanowiliśmy to zmienić, dzięki czemu humaniści mogli tym razem dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat matematyki, ciągu Fibonacciego i złotego podziału, a młodzi biolodzy rozmawiali dziś z fotografikiem i podróżnikiem – dodaje Ewa Noworzyn-Pilch.

Po aktywnościach związanych z Dniem Patrona szkolne korytarze wypełniły zaproszonymi gośćmi, a w auli rozpoczęła się gala Honorowych Statuetek Batorego. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły, zebrana społeczność minutą ciszy uczciła pamięć Marii Nogaj, Lecha Motyki, Janusza Nowakowskiego, Bogusława Sznajdera i Marioli Strojny.

Honorowa Statuetka Batorego przyznawana jest w 3 kategoriach: absolwent, nauczyciel oraz przyjaciel szkoły. W pierwszej kolejności rozdano odznaczenia przyznane w 2020 roku, kiedy to ze względu na ograniczenia sanitarne gala odbywała się zdalnie. W kategorii absolwent wyróżniono Alinę Moś-Kerger, w kategorii nauczyciel odznaczono Ewę Szczygłowską, a tytułem przyjaciela szkoły uhonorowano Jolantę Walugę.

Honorową Statuetkę Batorego za rok 2021 w kategorii absolwent przyznano Piotrowi Żurawskiemu (nieobecny), w kategorii nauczyciel Annie Furman, a w kategorii przyjaciel szkoły laureatem został Olaf Gruszka (nieobecny, w jego imieniu nagrodę odebrał Tomasz Ignalski).

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, którą pod przygotowały klasy: 2 A prawniczo-dziennikarska i 2 B teatralna przy wsparciu pedagogów: Macieja Dziaczko, Adama Lempy i Waldemara Podkidacza.

– Nasze dzisiejsze spotkanie służy budowaniu i wzmacnianiu więzi między Batorowcami. To nieformalna grupa, ale ona naprawdę istnieje – powiedziała Katarzyna Sikora, dyrektorka III LO.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa