Nowy mieszkaniec ZOO. Jest nim mały pingwin Humboldta

Nowy mieszkaniec ZOO. Jest nim mały pingwin Humboldta

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym wykluł się pingwin Humboldta. To pierwszy przedstawiciel tego gatunku, który przyszedł na świat w Chorzowie.

Pingwin Humboldta wykluł się 3 października, gdy kolonia przebywała jeszcze na wybiegu zewnętrznym. Rodzice na zmianę wysiadywali jajo przez 46 dni. Od pierwszej chwili po wykluciu otoczyli młode opieką pilnując, by nic mu nie zagrażało. Początkowo cała rodzina przebywała w jednej z jam lęgowych na wybiegu zewnętrznym, chroniąc w ten sposób swojego potomka. Rodzice na zmianę podchodzili do opiekunów podczas karmienia tak, by stale jedno z nich przebywało z młodym.

– Od początku oboje aktywnie uczestniczą w jego wychowaniu, karmiąc go oraz dbając o bezpieczeństwo. Gdy zrobiło się chłodniej, rodzina wraz z resztą grupy przeniesiona została do wnętrza budynku hodowlanego. Dla zapewnienia komfortu, cala trójka umieszczona została w osobnym pomieszczeniu hodowlanym, w którym opiekunowie zaaranżowali budkę, która zastępuje jamę lęgową zajmowaną przez ptaki na wybiegu – relacjonuje Śląski Ogród Zoologiczny.

Otoczenie budki wysypane zostało grubym żwirem, służącym ptakom do masażu stóp, zastępując strukturę naturalnego podłoża. Ptaki są obecnie niewidoczne dla zwiedzających – obserwować je będzie można wiosną na wybiegu. Do tego czasu dorastanie małego pingwinka śledzić można w relacji prowadzonej przez Radio Katowice za pośrednictwem youtube.com. Obraz udostępniany z kamerki na żywo można zobaczyć poniżej.

– Obecnie młode nie porusza się jeszcze po pomieszczeniu – rodzice niechętnie pozwalają mu na opuszczanie gniazda, a jeśli do tego dochodzi, to zawsze pod opieką jednego z dorosłych. Z czasem młode zacznie nabierać odwagi i stanie się bardziej samodzielne – informuje ZOO.

Przed pisklakiem jeszcze sporo wyzwań – będzie musiało nauczyć się samodzielnie jeść, opanować sztukę pływania oraz poznać resztę kolonii. Wszystkie te etapy będą rozłożone w czasie, gdy maluch będzie dorastał. Teraz jest jeszcze niewielki. Jego ciało pokryte jest młodzieńczymi piórami, różniącymi się od upierzenia dorosłych osobników. Z tego względu młode nie wchodzi jeszcze do basenu.

Jest to pierwszy przychówek pingwina Humboldta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Gatunek ten powrócił do Chorzowa w 2020 r. po 43 latach nieobecności. Poprzednio w zoo przebywały trzy osobniki, które nie doczekały się nigdy potomstwa. Tym razem grupa jest większa – obecnie to 15 osobników.

– Fakt, że doczekaliśmy się pierwszego przychówku już w kolejnym roku po sprowadzeniu ptaków, świadczy o tym, że mają one zapewnione dobre warunki życia oraz odpowiednią opiekę ze strony pracowników zoo. Zaobserwowaliśmy, że w grupie zawiązały się jeszcze dwie pary, dlatego mamy nadzieję, ze w kolejnym roku i one doczekają się potomstwa – przekonuje ZOO.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości