Monika Hojnisz-Staręga rozpoczyna 12. sezon w Pucharze Świata. Oto jej cel

Monika Hojnisz-Staręga rozpoczyna 12. sezon w Pucharze Świata. Oto jej cel
Monika Hojnisz-Staręga podczas MŚ w Anterselvie w 2020 r.Fot. Dmitriy Yevenko/PZBiath

W sobotę (27.11.) liderka kadry biathlonistek, chorzowianka Monika Hojnisz-Staręga weźmie udział w pierwszych zawodach Pucharu Świata w sezonie 2021/22. W szwedzkim Oestersund wystartuje w biegu indywidualnym, zaś dzień później w sprincie.

Dla 30-letniej zawodniczki z Chorzowa będzie to już dwunasty sezon w Pucharze Świata. Najlepszy wynik w klasyfikacji generalnej osiągnęła w sezonie 2018/19, była wówczas dziesiątą zawodniczką w stawce. Rok później zajęła 12. miejsce, a w ostatniej edycji PŚ wiodło jej się nieco słabiej (32. pozycja).

– Cele na nadchodzący sezon? Chciałabym być w dziesiątce klasyfikacji generalnej. Raz już mi się to udało i nie wypada zakładać sobie inaczej. Wiem, że rok temu też miałam taki cel, dlatego podchodzę do tego z pokorą – powiedziała Hojnisz-Staręga cytowana przez Polski Związek Biathlonu.

Pierwszą konkurencją w rywalizacji pań będzie bieg indywidualny w szwedzkim Oestersund, który zaplanowano na sobotę (godz. 11.45). Z kolei w niedzielę o godz. 11.00 odbędzie się sprint.

Drugą odsłonę Pucharu Świata także zorganizuje Oestersund. Biathlonistki walczyć będą ponownie w sprincie (2 grudnia), a następnie w biegu pościgowym (4 grudnia) oraz w sztafecie 4×6 km (5 grudnia).

Chorzowianka ma za sobą długie przygotowania i kilka obozów (w Bormio, Ramsau, Oberhofie czy Dusznikach-Zdroju). Co najważniejsze, do sezonu przystępuje bez żadnych problemów zdrowotnych.

– Mogę być zadowolona z przygotowań. Dopisywało mi zdrowie, a to jest najważniejsze, bo na podstawie ubiegłej zimy wiem, że gdy pojawia się kontuzja, to później ciężko jest o dobry sezon. Okres przygotowawczy przepracowałam w stu procentach, z fajnymi akcentami takimi jak złoto nartorolkowych MŚ czy starty w zawodach komercyjnych. Podchodzę do tego sezonu z optymizmem, ale prawdziwe zderzenie z rzeczywistością nastąpi już zaraz – dodała Monika Hojnisz-Staręga.

Imprezą docelową w najbliższym sezonie będą igrzyska olimpijskie w Pekinie (4-20 lutego). Dla Moniki będzie to trzecia impreza tej rangi (po igrzyskach w Soczi w 2014 r. i w Pjongczangu w 2018 r.).

– Wiadomo, że celujemy w formę na igrzyska, ale chciałabym, żeby cały ten okres przed wyjazdem do Chin też wyglądał dobrze – podkreśliła.

Przypomnijmy, że w sezonie letnim Monika Hojnisz-Staręga wywalczyła w Novym Meście mistrzostwo świata w biathlonie na nartorolkach (w sprincie).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa