Reklama:


Huczna inauguracja działalności Muzeum Hutnictwa

Huczna inauguracja działalności Muzeum Hutnictwa

Za nami Festiwal Otwarcia Muzeum Hutnictwa, czyli występy 165 artystów i realizatorów, 45 bezpłatnych wydarzeń, 12 tur zwiedzania wystawy stałej „Królestwo Żelaza”. Tak w skrócie przebiegły pierwsze 2 dni świętowania hutniczych tradycji Chorzowa.

W miniony weekend w Chorzowie otwarto pierwsze w Polsce muzeum przemysłu hutnictwa i stali czasów rewolucji przemysłowej. Festiwal Otwarcia obfitował w szereg ciekawych wydarzeń, na które zwiedzający mogli dotrzeć… retro-tramwajem. Dzięki uprzejmości Spółki Tramwaje Śląskie S.A. co 30 minut z chorzowskiego Rynku do Muzeum Hutnictwa gości dowoził zabytkowy wagon typu N. Dokładnie taki sam, jakim hutnicy i hutniczki jeździli do pracy w latach 60-tych.

Już na terenie obiektu zgromadzonych gości przywitała salwa honorowa.

W środku poza kuratorskim zwiedzaniem wystawy stałej „Królestwo Żelaza” goście mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty wydarzeń towarzyszących. W trakcie Festiwalu Otwarcia odbyły się m.in.: warsztaty muzyczne “Dźwięki (z) huty” i warsztaty plastyczno-manualne tworzenia huty 3D z materiałów recyklingowych. Dostępna była również strefa tatuażu hutniczego i stanowiska eksperymentalne Uniwersytetu Rozwoju. Poza tym prowadzone były także warsztaty tworzenia odbitek w technice akwaforty z użyciem prasy graficznej i warsztaty tworzenia retro robotów. Całość dopełniały działania animacyjne i przestrzenne Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, pokazy strojów historycznych i broni Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi oraz barwne animacje kolektywu teatralnego “Lufcik na korbkę”.

Dodatkową atrakcją dostępną dla gości w czasie trwania Festiwalu Otwarcia była możliwość zwiedzenia Minec Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych sąsiadującego z Muzeum Hutnictwa. Chętni mogli również wybrać się na spacery z przewodnikiem po Hucie Kościuszko.

Wieczorem zwiedzający mieli okazję poczuć hutniczy klimat dzięki wydarzeniom muzycznym takim jak występ Orkiestry Dętej Huty Batory i koncert „Prawdziwie Polskie Techno” w wykonaniu orkiestry dętej Fanfara Awantura.

Na zakończenie sobotniej części Festiwalu Otwarcia odbył się koncert „Hutnik ci jo, hutnik. Muzyczny dynkmal hutniczej braci”, w którym udział wzięli: Grzegorz Płonka, Jan Gałach, Dariusz Niebudek, Robert Binias, Mirek Szołtysek, Kapela Dejcie Pozór i inni.

Równie intensywnie przebiegł drugi dzień Festiwalu Otwarcia, czyli niedziela, która rozpoczęła się od ognistej steampunkowej parady Teatru Gry i Ludzie na terenie zewnętrznym muzeum.

Poza tym, co działo się w sobotę goście mieli również okazję zobaczyć pokaz kowalstwa artystycznego i wziąć udział w kolejnych warsztatach tematycznych. W części artystycznej zwiedzający wysłuchali koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz bajki „O dobrym Królu Ogniu, władcy Królestwa Żelaza”, którą opowiedział dr Jacek Kurek. Festiwal Otwarcia Muzeum Hutnictwa zakończył spektakl Teatru Ognia Nam-Tara „Palimy się do pracy”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości