Ważna nagroda dla chorzowskiego teatru

Ważna nagroda dla chorzowskiego teatru

Teatr Reduta Śląska został zwycięzcą ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna „Kurtyna”.

Zakończony w miniony weekend Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna „Kurtyna” odbył się już po raz szósty. W tegorocznej edycji na scenie w budynku kościoła Chrystusa Króla na Małym Kacku w Gdyni wystąpiło niemal 150 artystów. Wśród nich znalazła się również ekipa chorzowskiego Teatru Reduta Śląska. Wystawiany przez nią spektakl „Przycisk” spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem, a jury jednogłośnie przyznało mu nagrodę główną – Złotą Kurtynę. „Przycisk” doceniony został za różnorodne i poruszające kreacje aktorskie, znakomitą reżyserię i wielowarstwową pointę.

„Przycisk” to sztuka opowiadająca o starości, jej różnych obliczach – tych, które określane bywają piękną jesienią życia, jak i tych, które wiążą się z bólem czy samotnością. Reżyserką spektaklu jest Iwona Woźniak, a scenarzystką Sandra Staletowicz. Przedstawienie wystawiane było wcześniej na scenach między innymi Chorzowskiego Centrum Kultury, Teatru Zagłębia czy Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

– Chcieliśmy udowodnić, że teatr to nie tylko miejsce zabawy, ale to też miejsce refleksji, zadumy i bardzo często poruszanie problemów, o których nie wszyscy mają odwagę mówić – powiedziała Barbara Michalik podczas odbierania nagrody.

Złota Kurtyna wiąże się z gratyfikacją finansową w wysokości 5000 zł. Teatr Reduta Śląska podczas tego przeglądu otrzymał również „Nagrodę Jednego Widza” oraz wyróżnienie „Kurtyna na bis” za umiejętność zadawania poruszających pytań i międzypokoleniową współpracę na scenie.

Pozostałe nagrody przyznane podczas VI Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna „Kurtyna:

Brązowa Kurtyna dla Małej Akademii Teatralnej z Pruszcza Gdańskiego za spektakl „Cicha noc”,
Srebrna Kurtyna dla Teatru Ephata z Gdańska za spektakl „Law story”,
Kurtyna Specjalna dla Grupy Teatralnej Dzikie Koty z Kłodzka za spektakl „Miłość zmartwychwstała”,
Kurtyna Dla Najlepszej Aktorki dla Wspólnoty Aktorek Grupy Teatralnej Czarne Owieczki ze wsi Pniewite,
Kurtyna Dla Najlepszego Aktora dla odtwórcy głównej roli męskiej w spektaklu „Cicha noc” Małej Akademii Teatralnej z Gdańska,
Kurtyna Medialna dla Grupy Teatralnej Dzikie Koty z Kłodzka za spektakl „Miłość zmartwychwstała”,
Kurtyna Publiczności dla Teatralnej Szóstki z Rumi za spektakl „Tam gdzie spadają anioły”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa