Miejscowości ze Śląska i Małopolski dominują wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski

Miejscowości ze Śląska i Małopolski dominują wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski

Niechlubnym zwycięzcą najnowszego rankingu opracowanego przez Polski Alarm Smogowy jest Nowy Targ – miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego, czyli inicjatywy zrzeszającej ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w kraju, tworzony jest co roku na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowszy ranking obejmuje dane z roku 2020, a analiza dotyczy wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ.

W rankingu uwzględniono trzy kategorie czystości powietrza.

Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera – wyjaśnia Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Na liście smogowych rekordzistów przeważają niewielkie miasta, a nawet wsie np. śląski Godów, czy podkrakowski Zabierzów. Zauważalny jest brak dużych metropolii, uznawanych często za najmocniej zanieczyszczone obszary w kraju. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP prócz Nowego Targu znajdują się także: Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka. W rankingu widnieją również miejscowości uzdrowiskowe: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, w której stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900% normy.

Co ciekawe, od 2019 roku, czyli od momentu, w którym w życie weszła uchwała antysmogowa, w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie ma już Krakowa. To największa poprawa jakości powietrza w rankingach PAS. Konsekwentna polityka antysmogowa Krakowa przynosi odczuwalne i mierzalne skutki. Tymczasem władze Nowego Targu wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GIOŚ) zdecydowały się na przeniesienie stacji monitoringu powietrza na obrzeża miasta.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa