Więcej łóżek covidowych w chorzowskim szpitalu

Więcej łóżek covidowych w chorzowskim szpitalu

Aż o 50 łóżek został ostatnio powiększony oddział dla pacjentów chorych na COVID w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Do tej pory w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie, na oddziale covidowym przy ulicy Strzelców Bytomskich, funkcjonowało 25 łóżek. Od 10 grudnia, w związku z decyzją Wojewody Śląskiego, ich liczba wzrosła do 75. To łóżka, które wydzielono z oddziału wewnętrznego i chirurgii. Szpital posiada też dwa stanowiska do intensywnej terapii.

– Wykonujemy polecenia Pana Wojewody co do oddziału covidowego, ale staramy się też żeby zarówno chirurgia, jak i oddział wewnętrzny utrzymywał ciągłość przyjmowania pacjentów „niecovidowych”. Nie chcielibyśmy dopuścić do sytuacji zamknięcia jakiegokolwiek oddziału – tłumaczy dr Beata Reszka, dyrektor ds. Lecznictwa w ZSM przy ul. Strzelców Bytomskich.

Chorzowski szpital posiada również zlokalizowany przy ul. Truchana oddział covidowy dla dzieci – liczy on 15 miejsc i przez większość czasu wszystkie są zajęte.

– Wiek i stan pacjentów jest naprawdę różny. Mamy zarówno pacjentów najmłodszych, takich do 2 roku życia, jak i nastolatków. Wraz z COVID pacjenci mają również inne dolegliwości pediatryczne, ale nie tylko. Również o podłożu nefrologicznym, neurologicznym czy chirurgicznym. Najmłodsi pacjenci niejednokrotnie potrzebują tlenu – zaznacza dr Karmen Czernia-Pokrywka, dyrektor ds. Lecznictwa dzieci w ZSM przy ul. Truchana

Przypomnijmy, że na początku grudnia Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski skierowali do rodziców i opiekunów wspólny list, w którym poinformowali o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19.. Podkreślili w nim, że rekomendacja opiera się na udowodnionych danych naukowych świadczących o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki. Wskazali również, że Polska miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w tej grupie wiekowej. Rejestracja dzieci w wieku 5-11 lat będzie możliwa od 14 grudnia 2021 r.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa