Reklama:


Zielony Czek dla Chorzowa. Nagroda za likwidację kopciuchów

Zielony Czek dla Chorzowa. Nagroda za likwidację kopciuchów

15 grudnia Miasto Chorzów otrzymało Zielony Czek od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To efekt prawie 30 lat starań o poprawę jakości powietrza na Śląsku.

Chorzów od 1992 r. prowadzi system dopłat do likwidacji starych pieców i zastąpienie ich tzw. ogrzewaniem niskoemisyjnym. Już w roku 1994 Miasto otrzymało wyróżnienie za stworzenie systemu wykorzystania indywidualnych inicjatyw mieszkańców służących ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Tym razem Chorzów otrzymał nagrodę w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”. To wynik wielu przedsięwzięć proekologicznych podejmowanych na terenie miasta.

Wiele wysiłku wkładamy w to, aby powietrze w Chorzowie były lepsze. W przyszłym roku minie 30 lat odkąd w naszym mieście działa program likwidacji kopciuchów. Wtedy byliśmy pierwsi, byliśmy prekursorem tych działań. Teraz to już na szczęście norma również w innych miastach. To nagroda dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt pracowników, ale też mieszkańców, którzy skorzystali z dopłat do wymiany urządzeń grzewczych – wskazuje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Tylko w bieżącym roku Urząd Miasta na dotacje do wymiany ogrzewania przeznaczył 1 940 000 złotych. W 2021 zawarto 499 umów dotacyjnych, a rozliczono 417 z nich. To oznacza, że z mieszkań w chorzowskich budynkach wielorodzinnych zniknęło co najmniej 417 starych pieców. Co najmniej, bo za pomocą rządowego programu „Czyste powietrze” „kopciuchy” wymieniane są też w domach jednorodzinnych. Oprócz tego w minionym roku między innymi:

  • zrealizowano inwestycję pn. Termomodernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Kluczborskiej 2 i ul. Piaskowej 9 w Chorzowie wraz z likwidacją „niskiej emisji” poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła. Realizacja projektu przyczyniła się do redukcji CO2 oraz redukcji PM10
  • dokonano termomodernizacji budynku Przedszkola nr 25 przy ul. Kilińskiego 3 w Chorzowie polegającej na dociepleniu ścian, wymianie stolarki, wymianie c.o. co pozwoliło na redukcję emisji CO2.
  • wymieniano ogrzewanie piecowe na c.o. gazowe etażowe w 16 lokalach mieszkalnych docieplono ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Armii Krajowej 71/, W. Stwosza 2, ul. Wrocławska 20, ul. Wrocławska 22, ul. Górnicza 15, ul. Armii Krajowej 101, Mazurska 2.
  • zmodernizowano w mieście 736 punktów oświetleniowych. Uzyskano korzyści dla środowiska w postaci redukcji emisji CO2. Ograniczono zużycie energii elektrycznej.

Część z tych zadań została została zrealizowana dzięki dofinansowaniu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropoli w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji i dofinansowaniu ze środków UE w ramach RPO WSL 2014-2020.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości