Miasto podsumowuje rok 2021

Miasto podsumowuje rok 2021

Otwarcie Muzeum Hutnictwa, powołanie spółki mieszkaniowej, wiele imprez na chorzowskim rynku i sporo frajdy na wodnym placu zabaw. Tak w telegraficznym skrócie wyglądał 2021 rok w Chorzowie.

INWESTYCJE

 • Muzeum Hutnictwa – pierwsza tego typu placówka w Polsce otwarta! Na terenie dawnej elektrowni Huty Królewskiej, za 36 milionów złotych został otwarty obiekt, który opowiada nie tylko historię hutnictwa stali. To opowieść o pracy, nauce i życiu prywatnym w cieniu huty. Muzeum opowiada też o hutniczych korzeniach Chorzowa. To inwestycja, na którą czekało wiele chorzowskich rodzin. Tylko w weekend otwarcia – pomimo niepogody i pandemii – nowe muzeum odwiedziło kilka tysięcy osób.
 • Zabytkowy Ratusz w Chorzowie Batorym zyskał nowy dach. Dzięki temu powolne niszczenie budynku przejętego przez Miasto od prywatnego właściciela zostaje zahamowane. Prace kosztowały 2 miliony złotych. Teraz Miasto szuka obiektowi nowych funkcji i partnerów.

 • Szyb Prezydent jak nowy! W wakacje zakończył się remont jednej z największych atrakcji Chorzowa. Niemal stuletnia, zabytkowa wieża wyciągowa po ponad 10 latach musiała zostać zabezpieczona – w końcu jest platformą widokową dla turystów i mieszkańców. Uzupełniono konstrukcję, odmalowano wieżę oraz wymieniono oświetlenie obiektu wraz z instalacjami. Kosztowało to ponad 760 tys. złotych

 • Wodny plac zabaw. Na skwerze przy ul. Floriańskiej powstała strefa wodnej zabawy
  z kilkunastoma atrakcjami. Za prawie 2 miliony zł zbudowano nieckę z urządzeniami, stację uzdatniania wody, strefę wypoczynku, siedziska i ścieżki łączące się z już istniejącymi alejkami. Nowa atrakcja od razu spotkała się z ogromnym entuzjazmem dzieci.

MIESZKANIA

 • Chorzów tworzy spółkę mieszkaniową, która wybuduje ponad 1000 mieszkań w Maciejowicach. To efekt współpracy miasta z Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz Świętochłowicami, Zabrzem i Tarnowskimi Górami. Dzięki temu powstaje spółka SIM SILESIA, której zadaniem jest utworzenie komfortowych osiedli mieszkaniowych dla osób, które osiągają zarobki, ale nie mogą pozwolić sobie na kredyt. W Chorzowie docelowo ma powstać 1000 mieszkań w Maciejkowicach, na działce przy granicy z Siemianowicami Śląskimi.
 • Inwestycja mieszkaniowa przy ul. Żeromskiego. To dwa, pięciokondygnacyjne budynki z 42. mieszkaniami. Ich budowa kosztowała 12 milionów zł. Miasto partycypowało w kosztach na poziomie 6 milionów zł, jednak 2,5 miliona zł wróci do Chorzowa z budżetu państwa. Reszta to wkład własny Regionalnego TBS i środki z Banku Gospodarstwa Krajowego.

 • Zakład Komunalny PGM Chorzów remontuje kolejne kamienice. Wśród remontowanych budynków komunalnych są prawdziwe perły architektury. Swój secesyjny blask odzyskała kamienica przy ul. Wrocławskiej 20. Gruntownej renowacji poddany został także budynek na rogu ul. Armii Krajowej 71 i Wita Stwosza 2. Inny przykład to kamienica przy ul. Kaliny 46 czy ulicy Mazurskiej 2.

OCHRONA ZDROWIA

 • 1 lipca ruszyła chorzowska porodówka! Nowoczesny oddział ma specjalny trakt porodowy, komfortowe sale, sprzęt wysokiej jakości, a o zdrowie pacjentek i ich dzieci dba doświadczony personel. Oprócz oddziału ginekologiczno-położniczego, przy ul. Strzelców Bytomskich otwarty został również oddział neonatologiczny.
  Dyrektor szpitala oraz Prezydent Andrzej Kotala podjęli decyzję o stworzeniu nowej, miejskiej porodówki po tym, kiedy prywatny podmiot zapowiedział zaprzestanie działalności ginekologiczno-położniczej w Chorzowie. Decyzję o poprowadzeniu porodówki w strukturach szpitala podjął Prezydent Andrzej Kotala i Dyrektor Jerzy Szafranowicz.
 • Zespół Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich od początku roku szczepi przeciwko koronawirusowi. Najpierw medyków jako szpital węzłowy. Kilka miesięcy później w tym miejscu już każdy bez wyjątku mógł zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.

EKOLOGIA

 • 300 mieszkań zyskało zmodernizowane systemy grzewcze. Tym samym z lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych w Chorzowie usunięto 300 źródeł ciepła opalanych paliwem stałym. Koszt całkowity: 1 140 000,00 zł

 • Termomodernizacja budynków przy ul. Gdańskiej 25, 25a wraz z likwidacją niskiej emisji. W ramach projektu budynki zostały docieplone, zmodernizowano instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymieniono źródła ciepła, zmodernizowano wentylację oraz wymieniono okna i drzwi.

 • Wymiana oświetlenia. W ramach projektu zmodernizowano 736 punktów oświetleniowych (oprawy LED) w 33. lokalizacjach m.in. w Parku Róż i Parku Redena. Zamontowano też system inteligentnego sterowania oświetleniem. Ponadto nowoczesne zestawy oświetleniowe zamontowano bezpośrednio na estakadzie. Wcześniej estakada doświetlana była za pomocą kilkunastometrowych słupów przymocowanych do płyty rynku.

 • „Zielona akupunktura”. W ramach europejskiego projektu powstało zielone pobocze przy ul. Moniuszki, nowy deptak z powierzchnią czynną biologicznie przy ul. Bankowej i zielona ściana Chorzowskiego Centrum Kultury. Projekty mają poprawić jakość powietrza w mieście i likwidować wyspy ciepła.

SPORT

 • Kajetan Duszyński złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich! Sztafeta, na której ostatniej zmianie był właśnie Kajetan, zwyciężyła w Tokio. Kajetan od lat jest związany z Chorzowem – trenował w AKS Chorzów, a także jest stypendystą Prezydenta Chorzowa
 • Awans Ruchu Chorzów. Niebiescy wygrali III ligę i awansowali na szczebel centralny. W drugiej lidze również przez całą rundę radzili sobie bardzo dobrze. Wsparcie dla klubu w 2021 wyniosło 1,6 miliona złotych na zakup akcji.

KULTURA

 • Chorzów jest Fest! – W Parku Śląskim odbył się kilkudniowy festiwal muzyczny o europejskiej randze. Do Chorzowa przyjechały dziesiątki artystów i tysiące uczestników. Było kilkanaście scen, widowiskowe oświetlenie i kuchnia z całego świata. Cała Polska po raz kolejny przekonała się, że do Chorzowa warto przyjechać
 • Imprezowy Rynek. Kiedy tylko sytuacja pandemiczna na to pozwalała, chorzowski rynek tętnił życiem. Były tu koncerty charytatywne, imprezy o tematyce morskiej, ale największą popularnością cieszył się wieczór kubański. Rynek pękał w szwach od tańczących chorzowian!

NAGRODY

 • Chorzów najbardziej zielonym miastem. Miasto zajęło pierwsze miejsce w zestawieniu przygotowanym na podstawie danych GUS biorąc pod uwagę udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta (z wyłączeniem lasów)
  Mamy aż 20,9% terenów zielonych W rankingu tym uwzględniono 66 największych polskich miast na prawach powiatu.

 • Na Wzgórzu Redena do użytku zostaje oddana Villa Reden z nowoczesnymi, komfortowymi mieszkaniami na wynajem. Budynek, który zaprojektował Maciej Franta jest architektoniczną perłą. Projekt został doceniony w prestiżowych konkursach World Design Awards 2021 oraz IconicAwards2021.
 • Chorzów zwyciężył w „Rankingu elektromobilnych miast” w kategorii Transport Rowerowy. Raport stworzyła Polityka Insight wraz z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Ranking miast elektromobilnych porównuje 50 największych miast pod względem wprowadzanych rozwiązań na rzecz wsparcia elektromobilności i transportu zeroemisyjnego. Chorzów jest najmniejszym miastem spośród laureatów rankingu. Za dobrym wynikiem Chorzowa stoi powiększająca się każdego roku sieć ścieżek rowerowych, a także rozbudowany system rowerów miejskich KajTeroz. System zapewnia 4,3 rowera na każdy tysiąc mieszkańców oraz 14 punktów na 10km2 powierzchni miasta.

 • Miasto Chorzów otrzymało „Zielony Czek” od Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz tytuł „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”. To docenienie niemal 30 lat starań Urzędu Miasta w Chorzowie o poprawę jakości powietrza na Śląsku. To wynik wielu przedsięwzięć proekologicznych podejmowanych na terenie miasta. Tylko w bieżącym roku Urząd Miasta na dotacje do wymiany ogrzewania przeznaczył 1 940 000 złotych. W 2021 zawarto 499 umów dotacyjnych, a rozliczono 417 z nich. To oznacza, że z mieszkań w chorzowskich budynkach wielorodzinnych zniknęło co najmniej 417 starych pieców.

Źródło: chorzow.eu

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa