Jakie płytki do małej łazienki bez okna?

Jakie płytki do małej łazienki bez okna?

Mikroskopijna łazienka, często bez dostępu do światła dziennego, to powoli mieszkaniowy standard. I choć wydaje się być sporym wyzwaniem aranżacyjnym dzięki zastosowaniu kilku sprytnych trików wizualnych jej urządzenie będzie prostsze niż myślisz. Jeśli urządzasz małą łazienkę bez okna i zastanawiasz się jakie wybrać płytki nasz poradnik pomoże Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.

Stawiaj na połysk!

Nic tak optycznie nie powiększa niewielkiego pomieszczenia jak płytki łazienkowe z połyskiem. Sprawiają, że nawet niewielka łazienka wydaje się bardziej przestronna, a to za sprawą powierzchni idealnie odbijającej światło. Ze względów bezpieczeństwa warto połyskującą glazurę zamontować na ścianie. Doskonale sprawdzi się także gres polerowany lub szkliwiony, a także płytki lustrzane. Prosty sposób na rozświetlenie wnętrza z zapierającym dech akcentem glamour.

Nie bójmy się również połyskliwych akcentów. Powieśmy dodatkowe lustro w okolicach wanny lub na którejś z wolnych ścian. Jeśli posiadamy meble do zabudowy pokryjmy jeden z frontów lustrzaną taflą. Im więcej połyskujących, świetlistych akcentów tym większa i jaśniejsza wyda się łazienka.

Wielkość płytek ma znaczenie

W przypadku niewielkich łazienek najlepiej sprawdzą się wielkoformatowe płytki. Połączone przy użyciu cieniutkiej fugi dadzą wrażenie jednolitej powierzchni, która optycznie powiększy pomieszczenie. Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy skazani na duże płytki. Nie musimy rezygnować z małych kafli. Jeśli ograniczymy ich ilość i położymy je tylko w jednej strefie, na niewielkiej płaszczyźnie to również świetnie spełnią swoją funkcję. Płytki w kształcie heksagonów na podłodze, egzotyczna arabeska na ścianie tuż za umywalką, a może jodełka w kabinie prysznicowej? Urozmaicony wystrój z odrobiną elegancji.

Warto rozważyć również położenie takich samych płytek na ścianie i podłodze. Wnętrze wbrew pozorom wcale nie wyda się jednolite i nudne, wręcz przeciwnie może stać się idealną, neutralną bazą, która wyeksponuje gustowną armaturę, ciekawe meble łazienkowe lub płytki w odważnym wzorze. Na takim tle doskonale będzie wyglądała niewielka wanna czy lustro w ciekawej ramie. Jeśli boimy się tak odważnego rozwiązania możemy ograniczyć się tylko do jednej wybranej ściany.

Jasne barwy sprzymierzeńcem małej łazienki

Decydując się na kolor płytek łazienkowych wybierajmy te jasne, które optycznie powiększają ciasne wnętrza. Wybierajmy rozbielone odcienie z palety barw ziemi. Szarości, kolor piaskowy, beże i wszystkie odcienie bieli. Warto dodać również odrobinę pastelowych odcieni decydując się na płytki w kolorze łososiowym, szalenie modnym szałwiowym lub brzoskwiniowym. Mozaika w kolorze mięty lub bazylii, heksagony w odcieniach różu czy arabeski w kolorze nieba lub lodowca.

Zdecydowane akcenty

Mówi się, że odważne, krzykliwe barwy pomniejszają optycznie niewielką przestrzeń. Jeśli jednak użyjemy ich z głową i odpowiednio rozmieścimy możemy uzyskać zachwycający efekt. Wybierzmy niewielką choć dobrze wyeksponowaną przestrzeń i zaszalejmy z barwami. Butelkowa zieleń, żółć, kobalt czy kolor buraczkowy stworzą przepiękną, harmonijną całość w postaci mozaikowej obudowy wanny, czy kawałka ściany tuż nad umywalką.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa