Trudne warunki na drogach. Policja apeluje o ostrożność

Trudne warunki na drogach. Policja apeluje o ostrożność

Częstsze opady, mgła, śnieg i lód czy szybko zapadający zmrok to czynniki, które mogą znacznie utrudniać jazdę. Dlatego niezbędna jest wzmożona czujność i dokładna obserwacja sytuacji panującej na drodze.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, policjanci z chorzowskiej komendy apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów. Choć warto pamiętać, że nie zawsze dopuszczalna prędkość jest bezpieczna – należy ją dostosować do warunków panujących na drodze i natężenia ruchu, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych. Tym bardziej, że od tego roku kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również pieszemu wchodzącemu na przejście. 

Piesi z kolei powinni bezwzględnie zrezygnować z korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze podczas przechodzenia przez przejście. 

Bardzo ważne jest też korzystanie z elementów odblaskowych, takich jak kamizelki odblaskowe, opaski naramienne, jaskrawe parasolki czy zawieszki. Dzięki nim jesteśmy widoczni dla kierowców nawet z odległości 150 metrów, dając im więcej czasu na reakcje.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa