Reklama:


Kajetan Duszyński w „galaktycznym” teamie Stadionu Śląskiego

Kajetan Duszyński w „galaktycznym” teamie Stadionu Śląskiego
Ośmioro "galacticos" - ambasadorów Stadionu Śląskiego. Od lewej: Patryk Dobek, Piotr Małachowski, Justyna Święty-Ersetic, Paweł Fajdek, Kajetan Duszyński, Krzysztof Różnicki, Dawid Tomala i Ewa SwobodaFot. facebook.com/StadionSlaski/Press Focus

Kiedyś „galacticos” stanowili o sile Realu Madryt. Teraz swoich „galacticos” ma Stadion Śląski. W gronie 11 ambasadorów areny znalazł się mistrz olimpijski z Tokio, były zawodnik TS AKS, chorzowianin Kajetan Duszyński.

Termin „galacticos” spopularyzował w sporcie Real Madryt i jego prezes Florentino Perez. Począwszy od 2000 r. zaczął on co sezon sprowadzać do swojego klubu wielką gwiazdę światowego formatu – kolejno: Luisa Figo, Zinedine’a Zidane’a, Ronaldo, Davida Beckhama, Michaela Owena, Robinho.

Na początku 2022 roku rozpoczęła się era „galacticos” na Stadionie Śląskim. Włodarze chorzowskiej areny pochwalili się utworzeniem Silesia „Galacticos” Athletics Team – zespołu złożonego z 11 ambasadorów Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego.

Dotychczas funkcję ambasadora Śląskiego pełniły gwiazdy rzutu młotem: Anita Włodarczyk oraz Paweł Fajdek. Teraz dołączyło do nich dziewięcioro lekkoatletów, a wśród nich chorzowianin Kajetan Duszyński, były zawodnik TS AKS Chorzów (obecnie AZS Łódź), mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4×400 m.

– Jestem bardzo dumny. Pochodzę z Chorzowa, tu są sami swoi, cała moja rodzina. Na stadionie przy ul. Lompy rozpoczynałem swoją karierę, wtedy jeszcze Stadion Śląski był w budowie. To, że powstał tak wspaniały obiekt, jest to coś niesamowitego – powiedział Duszyński, odbierając nominację do „galaktycznego” zespołu.

W poprzednim roku Kajetan Duszyński startował na Stadionie Śląskim czterokrotnie – w mistrzostwach świata sztafet, drużynowych mistrzostwach Europy, Memoriale Kusocińskiego i Memoriale Skolimowskiej.

Na MŚ sztafet przeżywał gorycz porażki. Męska sztafeta odpadła w półfinale, a wszystko wskazywało na to, że w ten sposób pogrzebała szanse na wyjazd na igrzyska. Ostatecznie jednak Polacy pobiegli w Tokio (zajmując 5. miejsce), a w sztafecie mieszanej Biało-Czerwoni zdobyli złoto. Na Memoriale Kamili Skolimowskiej Duszyński był już witany jako mistrz olimpijski. Jak się czuł w tej roli?

– Miałem takie dziwne przeświadczenie, jakbym startował na… gimnazjadzie, na zawodach szkolnych w Chorzowie. To tu się wszystko zaczęło. Gdzie się nie rozejrzałem, tam byli moi znajomi, moi nauczyciele ze szkoły. Łezka się w oku zakręciła. Aż miałem trudności w skupieniu się na starcie – wspominał Duszyński.

Oprócz niego do grona ambasadorów Stadionu Śląskiego dołączyli: Justyna Święty-Ersetic, Ewa Swoboda, Maria Andrejczyk, Pia Skrzyszowska, Dawid Tomala, Patryk Dobek, Piotr Małachowski oraz Krzysztof Różnicki.

„To dla mnie niesamowite wyróżnienie. Wszyscy fani ‘Królowej Sportu’ doskonale wiedzą jak bardzo wyjątkowe jest to miejsce. Razem z drużyną Silesia ’Galacticos’ Athletics Team postaramy się, aby Stadion Śląski był nie tylko wyjątkowy, ale także stał się DIAMENTOWY” – napisał w mediach społecznościowych Kajetan Duszyński.

W ten sposób nawiązał do jednego z wielkich celów włodarzy obiektu. Dążą oni do zorganizowania w Chorzowie mityngu Diamentowej Ligi – najbardziej prestiżowego cyklu w lekkoatletyce.

Przypomnijmy, że na Stadionie Śląskim odbędą się w 2028 r. mistrzostwa Europy. Wcześniej zaś – w 2023 r. –  po raz kolejny drużynowe mistrzostwa Europy. Jak co roku, w kalendarzu znajdą się także dwa memoriały: Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości