Czego unikać podczas pierwszej kąpieli noworodka?

Czego unikać podczas pierwszej kąpieli noworodka?

Narodziny dziecka to wyjątkowy czas i niezapomniane chwile. Z pewnością każdy z rodziców przyzna, że jest to okres, w którym wraz z powitaniem nowego członka rodziny całe życie zmienia się o 180 stopni.

Przed świeżo upieczonymi rodzicami stoi wiele nowych wyzwań, a jednym z nich jest bez wątpienia pierwsza kąpiel noworodka. Dla wielu to bardzo nerwowa i stresująca sytuacja – w końcu nikt z nas nie chce nieopatrznie zrobić krzywdy maluchowi. Sprawdź, czego unikać w trakcie pierwszej kąpieli swojego dziecka, aby ta czynność okazała się przyjemnym czasem zarówno dla rodziców, jak i dla malucha.

Pierwsza kąpiel noworodka – o czym pamiętać?

Pierwsza kąpiel noworodka dla wielu, szczególnie debiutujących rodziców, stanowi wyzwanie. Na początku nikt z nas nie wie, jak trzymać malucha podczas kąpieli ani jaki płyn do kąpieli dla niemowląt sprawdzi się najlepiej, jednak stosując się do poniższych wskazówek, każdy rodzic szybko dojdzie do wprawy, a cały proces będzie przebiegał w spokoju i stanie się niezwykle przyjemny.

Pierwsza kąpiel noworodka może mieć miejsce już w szpitalu, jednakże warto pamiętać, że nie leży to w jego obowiązku. Stąd też zaleca się, aby pierwsza kąpiel noworodka miała miejsce zaraz po przybyciu do domu. Dzięki niemu oczyścimy skórę z malucha z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które znajdują się w szpitalu.

Pierwsza kąpiel noworodka – przydatne wskazówki

Ciało noworodka jest bardzo delikatne, dlatego też w trakcie pierwszych kąpieli należy być bardzo ostrożnym w tym, w jaki sposób trzymamy dziecko. Należy pamiętać, aby malucha zanurzać w wodzie stopniowo i unikać gwałtownych ruchów. Ważne, aby trzymać dziecko tak, by nie zamoczyć jego pępka, dopóki ten się nie zagoi. Jeśli tak się stanie, należy go bardzo dokładnie osuszyć.

Bardzo ważna jest również odpowiednia temperatura wody. Powinna być zbliżona do ciała malucha, czyli wynosić około 36-37°C. Aby sprawdzić, czy woda posiada optymalną temperaturę, użyj termometru. Oprócz odpowiednio ciepłej wody bardzo ważna jest także właściwa temperatura otoczenia, około 22-25°C. Pamiętaj, że pomieszczenie, w którym kąpiesz swoje dziecko, musi być ciepłe, inaczej może dojść do wychłodzenia. Stąd ważne, aby kąpać i przebierać swoje dziecko w tym samym pokoju.

Czym kąpać noworodka?

Aktualnie na rynku kosmetycznym znajdziemy niezliczoną ilość produktów do pielęgnacji najmłodszych. Stąd, jako niedoświadczonym rodzicom, bardzo łatwo jest nam się pogubić i dokonać niewłaściwego wyboru. W czym kąpać noworodka? Podstawowym kosmetykiem powinien być płyn do kąpieli dla niemowląt. Ważne, aby w swoim składzie zawierał emolienty. To składniki, które w korzystny sposób wpływają na rozwijającą się skórę malucha, a jednocześnie delikatnie natłuszczają ciało. Dzięki temu jego skóra po kąpieli nie będzie przesuszona, za to miękka i odżywiona.

Jakich składników unikać, wybierając płyn do kąpieli dla niemowląt? Zdecydowanie tych, które wytwarzają pianę. Jest ona zbędna malutkiemu dziecku, a składniki, które ją wytwarzają, mogą nadmiernie przesuszyć skórę.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa