Reklama:


O awans na mundial kadra powalczy na Śląskim? Jest na to szansa!

O awans na mundial kadra powalczy na Śląskim? Jest na to szansa!

29 marca reprezentacja Polski rozegra mecz na Stadionie Śląskim – nie wiadomo tylko, o jaką stawkę. Będzie to albo finał baraży o mistrzostwa świata w Katarze, albo… mecz towarzyski.

Piłkarska reprezentacja Polski powalczy wkrótce o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Biało-Czerwoni zmierzą się w półfinale baraży – 24 marca – z Rosją, w Moskwie. Jeśli wygrają, wówczas 29 marca podejmą zwycięzcę półfinału Szwecja – Czechy.

Kilka dni temu na Stadionie Śląskim gościł prezes PZPN Cezary Kulesza. Jego wizyta spowodowana była poszukiwaniem stadionu rezerwowego na ewentualny finał baraży o MŚ. Faworytem do zorganizowania spotkania był PGE Narodowy, ale… to już nieaktualne. Jak poinformował serwis wprost.pl (a informację tę potwierdziły inne media, m.in. katowicki „Sport” i sport.pl), sytuacja pandemiczna zmusiła władze PZPN do zmiany.

„W związku z sytuacją pandemiczną na stadionie w Warszawie jest szpital tymczasowy. Niestety zapotrzebowanie medyczne na przestrzeń łóżkową nie zmalało i Cezary Kulesza musiał podjąć decyzję o zmianie lokalizacji spotkania” – czytamy na wprost.pl.

Ewentualny finał baraży zostanie rozegrany na Stadionie Śląskim w Chorzowie (innymi opcjami były stadiony w Wrocławiu i Gdańsku), a PZPN ma ogłosić tę decyzję w środę, 19 stycznia (tego dnia zbiera się zarząd związku).

Przypomnijmy, że „Kocioł Czarownic” to szczęśliwy obiekt dla kadry w walce o mundial. Trzykrotnie piłkarze stawiali na nim kropkę nad „i” – w 1977 r. remisując z Portugalią 1:1 (awans na MŚ w Argentynie), w 1985 r. remisując z Belgią 0:0 (awans na MŚ w Meksyku) i w 2001 r. pokonując Norwegię 3:0 (awans na MŚ w Japonii i Korei Południowej). Oprócz tego w 2007 r. Polacy wywalczyli awans na Euro 2008 (po zwycięstwie z Belgią 2:0).

Jest także druga ważna informacja. Jeśli nasza kadra odpadnie w półfinale baraży w Moskwie, wówczas i tak ma rozegrać 29 marca mecz na Stadionie Śląskim. Będzie to jednak „tylko” spotkanie towarzyskie – z przegranym z drugiej pary (Szwecja – Czechy). Tak uzgodniły bowiem wszystkie cztery federacje po losowaniu baraży.

Po raz ostatni Biało-Czerwoni wystąpili w Chorzowie w listopadzie 2020 r. Najpierw w meczu towarzyskim pokonali Ukrainę 2:0, później zaś w Lidze Narodów ulegli Holandii 1:2.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa