Domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej – co warto o nich wiedzieć?

Domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej – co warto o nich wiedzieć?

Budowa domu wolnostojącego może wiązać się z wysokimi kosztami. Czy warto zatem postawić na zabudowę bliźniaczą lub szeregową? Oto najważniejsze informacje o budynkach tego typu.

Jak wygląda zabudowa bliźniacza i kiedy może okazać się dobrym wyborem?

W przypadku takich konstrukcji mowa o dwóch osobnych lokalach przylegających do siebie – łączy je jedna, wspólna ściana. Nowe projekty tego typu często zakładają dość proste, symetryczne formy z lustrzanym układem pomieszczeń. Jest to idealne rozwiązanie dla rodziny wielopokoleniowej lub dwóch blisko zżytych rodzin. Tak zwany „bliźniak” pozwala być zaraz obok krewnych, jednocześnie zachowując spory stopień prywatności. Taka zabudowa może również sprawdzić się na działce o niewielkim metrażu. Interesujące projekty można znaleźć między innymi na stronie DomoweKlimaty.pl.

Domy w zabudowie szeregowej – cechy charakterystyczne

To rozwiązanie bardzo podobne do zabudowy bliźniaczej – szeregowce składają się z kilku domów połączonych ścianami bocznymi. Często spotykaną formą jest wejście i garaż od strony przedniej, a z tyłu – wydzielony, prywatny ogródek. Takie konstrukcje stanowią coś pośredniego mieszkaniem a domem jednorodzinnym; ze względu na oddzielne wejście poziom prywatności i komfortu jest jednak znacznie wyższy niż w przypadku mieszkania w bloku. Posiadacze domów szeregowych zazwyczaj mogą też cieszyć się własnym tarasem. Osiedla „szeregówek” to częsty widok zwłaszcza na obrzeżach miast – możemy zatem liczyć na spokojną, czystą okolicę z łatwym dojazdem do najpotrzebniejszych sklepów i usług.

Czy warto inwestować w domy o zabudowie szeregowej i bliźniaczej?

Zarówno w przypadku domów szeregowych, jak i bliźniaczych, cena realizacji inwestycji jest niższa niż budowa domu wolnostojącego. Kolejnym atutem są niższe koszty eksploatacji. Mniej zapłacimy przede wszystkim za ogrzewanie, szczególnie w przypadku szeregowców. Jednocześnie nie rezygnujemy z wysokiego poziomu komfortu, który często kojarzy się wyłącznie z domami jednorodzinnymi, jednak towarzyszy także mieszkaniu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.

Projekty domów o zabudowie bliźniaczej i szeregowej

Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i deweloperzy mogą znaleźć liczne pomysłowe i praktyczne projekty domów bliźniaczych i szeregowych na DomoweKlimaty.pl. Dostępne propozycje obejmują lokale o powierzchni użytkowej wynoszącej od 73,56 do 142,69 m2, dzięki czemu mogą spełniać wymogi rodzin o różnych potrzebach.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa